Studija pokazuje da imamo krivi pristup ovisnosti o pametnim telefonima

Studija pokazuje da imamo krivi pristup ovisnosti o pametnim telefonima
DepositPhotos

Ovisnost o pametnim telefonima realan je problem, o kojem izvještavaju mediji, provode se istraživanja i općenito mu se pristupa s podosta pažnje. No, čini se da je upravo sami pristup potpuno kriv pa nam ne može otkriti što stvara ovisnost, kako se manifestira i kakva je u cijeloj svojoj biti.

Jer, Brittany Davidson s britanskog Sveučilišta Bath provela je istraživanje nad 238 vlasnika iPhonea pa se detaljno pozabavila deset najčešće spominjanih ovisnosti o pametnim telefonima, da bi otkrila jedan ozbiljan nedostatk u svakoj od tih spominjanih ovisnosti - činjenicu da se vežu uz vrijeme provedeno na pametnim telefonima.

Ono što je ona otkrila jest da to koliko su korisnici na pametnim telefonima ne znači nužno da su ovisni ili imaju probleme kakvi se opisuju, odnosno, probleme koji bi trebali u teoriji postojati. To je uočila jer je usporedila rezultate s onima koje svaki od iPhonea ima kroz Appleov Screen Time, aplikaciju za mjerenje vremena provedenog na uređaju, u aplikacijama, notifikacije koje su pristigle...

"Te brojke ne daju jasnu sliku o ponašanju pojedinca, navikama, onome što je atipično i kompleksno", navodi Davidson.

Upravo to ju je navelo da preispita točnost svih dosadašnjih studija vezanih za ovisnost o pametnim telefonima jer ukoliko se vežu za vrijeme koje se provodi na njima, tad to ne može biti relevantno, prema njoj. Što ima smisla jer činjenica da ne možemo bez svog uređaja i često gledamo u njega ne znači da smo ovisni u toj mjeri da nam utječe na apsolutno svaki detalj u životu. Ono što dokazuje jest da je dio našeg života, ali ne i da ga se nije dobro "ukomponiralo" u njega.

Primjerice, kad se pojavila mogućnost pristupa internetu, pričalo se o ovisnosti o njemu. U današnje vrijeme smo "online" praktički svaku sekundu vremena kad smo budni i ako se baziramo samo na vrijeme koje provodimo na internetu, značilo bi da smo ovisni o njemu. No, to se ne može reći jer je internet dio svakodnevice, privatnog i poslovnog dijela života... Upravo zato treba "produbiti" studije i pristupiti istraživanju ovisnosti o pametnim telefonima detaljnije.