Što je aktualno na ovogodišnjem CES 2018 u Las Vegasu

Što je aktualno na ovogodišnjem CES 2018 u Las Vegasu
Damir Brkić / Tomich Productions

Planetarno popularni CES sajam u Las Vegasu nije samo najveći na svijetu, već automatski i najznačajniji jer dolazi s početkom godine pa se osjeća elan proizvođača, spremnih u samom startu pokazati i dokazati koliko toga novoga mogu donijeti svijetu tehnologije. Ali, u cijeloj toj masi čudesa, najveći postotak otpada ipak na one stvarčice koje više nikad nećemo vidjeti, zapamtiti te su konačnici bačen novac i vrijeme. I ono što je najzanimljivije u prva dva dana sajma - jedan redovni i jedan novinarski pada kiša u Las Vegasu nakon 114 dana.

No, tako je sa svim sajmovima pa kako ne bi bilo i s onima najvećim. Samo, CES je poseban po tome što neki u njemu vide priliku za prodaju prošlogodišnjih hit proizvoda, odnosno, njihovih replika. Vide priliku u tome da ostanu relevantni i samim time žele se pojaviti po bilo koju cijenu, makar ono što nude nema konkretnu vrijednost. Tako je to na CES sajmu, svi žele 15 minuta slave, bez obzira na sve. I zato posjetiteljima nije lako, pogube se u gomili koja ne donosi napredak pa mogu propustiti ono što ga ustinu donosi.

Oni iskusniji znaju kako se s tim nositi i pripreme se prije samog dolaska na sajam. Dakle, ove godine treba paziti na sedam bitnih stavki, pa krenimo redom podrobnije ih opisivati...

1. Počinje 5G revolucija

Iako ne postoje proizvodi koji podržavaju mobilnu mrežu pete generacije (5G), kao što ni ona sama još uvijek ne postoji na komercijalnom tržištu, pripreme za ono što dolazi su počele naveliko. I to će se vidjeti već tijekom Zimskih olimpijskih igara u PyeongChangu u Južnoj Koreji. Tranzicija je započela predstavljanjem ultra brzih bežičnih rješenja za razne uređaje. U tome sudjeluju Intel, Qualcomm, Verizon, Baidu, Ericsson... Svi najvažniji igrači! Zato su njihovi štandovi zanimljivi.

2. Vozila bez vozača okrenuta putniku

Automobili su zamišljeni kao kapsule za prijevoz, u kojima putnika treba zabaviti. Prema tome idu Mercedes-Benz, Toyota, Ford... A kompanije kao Rinspeed nude svoj pogled na budućnost ovog tržišta. Koga zanima nešto otkačeno, mora se prepustiti izlagačima koji su vezani uz autonomnu tehnologiju i vozila.

3. Rat za pametne domove koji nikad nije postojao

Tijekom prošlogodišnjeg sajma pričalo se o Amazonovoj Alexi i tome kako novokomponirani Google Home mora agresivno naći svoje mjesto pod suncem u situaciji kad većina uređaja nudi kompatibilnost samo za konkurentski proizvod. Do toga nije došlo, svi proizvođači trude se ponuditi kompatibilnost za sve vodeće asistsnte, a korisnici sami odlučuju koje žele na uređaju. Sad kad je to napokon definirano, proizvodi dolaze u prvi plan i sjajni su!

4. Digitalno zdravlje

Na taj način najbolje se može opisati pomama korisnika za pametnim narukvicama koje prate zdravstveno stanje. Dok kompletno wearable tržište bilježi probleme, ovaj njegod "zdravstveni dio" prosperira i čini se da će tako nastaviti jer noviteti su uzbudljivi.

5. Budućnost televizije - MicroLED, 8K

Iako je OLED tehnologija na tržištu već desetak godina, Samsung i LG nikako ne mogu prestati pričati o njoj. Naravno, najveći su proizvođači, Apple ju je počeo koristiti u svom iPhone X i nekako je postala temelj svega na Tv tržištu, ali i tržištu zaslona općenito. A sad dolazi MicroLED, koji u toj jednoj zamjeni "O" za "Micro" nudi manje subpiksele, što znači bolju sliku u svakom smislu, ali i više prilika. Zato Samsung i LG ne samo što donose televizore od 150 i više inča, što je 3,8 metara, već koketiraju s 8K rezolucijom. Ona donosi 7680x4320 ili oko 33 milijuna piksela i sa CES 2018. postala je stvarnost.

6. Proširena stvarnost

Apple je s ARKit pomogao pogurati tehnologiju u mainstream i nema povratka, daleko je veći hit od virtualne stvarnosti. A hit u svim tim hit stvarčicama jesu naočale nove generacije namijenjene za AR i to ne u masovnoj proizvodnji već za poslovni dio tržišta, od graditeljstva do dronova.

7. Bežične slušalice

Kad je Apple predstavio AirPods, kritika nije nedostajalo. No, nakon godinu i pol dana svi bi na to tržište, svi bi neke svoje bežične slušalice pogurali što bolje mogu. I to ne pali, to je zagušilo tržište, kao i CES sajam. Imitatora AirPodsa bit će posvuda i elegantno treba tako nešto izbjegavati... Ali, one slušalice koje nude i senzore za osluškivanje otkucaja srca treba podrobnije analizirati, te bi prezentacije mogle ponuditi smjer u kojem će tržište krenuti.