Potrošnja na mobilne aplikacije nikad nije bila veća

Potrošnja na mobilne aplikacije nikad nije bila veća
DepositPhotos

Pandemija koronavirusa povećala je prihode od aplikacija na App i Play Storeu, no Apple je i dalje uvjerljiviji no Google. Ali, obje kompanije mogu zadovoljno trljati ruke kad vide rezultate iz prvog kvartala ove godine, ponajprije iz razloga što nikad nisu zabilježeni,

Ujedno, prognoza je da će rast biti nastavljen. Dakle, u prva tri mjeseca ove godine prihodi su dosegli 32 milijarde američkih dolara, što je 40 posto više no prije godinu dana u isto vrijeme. Ne čudi, baš nakon ta prva tri mjeseca polako je krenuo "lockdown" u većini dijelova svijeta.

Prema podacima App Annie, čak 21 milijarda dolara prihoda "otpada" na iOS korisnike, a oko 11 milijardi dolara na Android korisnike. No, 40 posto rasta zabilježeno je kod jednih i drugih na godišnjoj razini i to je itekako poticajno.

Istovremeno, preuzimanja su porasla za deset posto kroz godinu dana na App Storeu i Google Playu, a gaming segment uvjerljivi je pobjednik jer dok su iOS korisnici na njega potrošili 13 milijardi dolara, Android korisnici su potrošili devet milijardi dolara. To je 30 i 35 posto rasta na godišnjoj razini. App Annie prognozira da će kroz cijelu ovu godinu mobilni gaming doseći 120 milijardi dolara prihoda.

Glavne kategorije u smislu rasta po pitanju preuzimanja na Google Playu bile su one koje se tiču društvenih mreža, alata i financija. Za iOS rast se vidi u igrama, financijama i društvenim mređama. Ipak, iOS bilježi impresivnih 25 posto rasta po pitanju preuzimanja aplikacija koje se tiču zdravlja i fitnessa.

Također, aplikacija Signal, fokusirana na privatnu razmjenu poruka, najbrže je rastuća aplikacija po pitanju preuzimanja i aktivnih korisnika na mjesečnoj razini. Takav rast može se zahvaliti promjenama uvjeta korištenja od strane WhatsAppa jer će omogućiti dijeljenje podataka korisnika s Facebookom. Ujedno, Telegram je pridobio novih stotinu milijuna korisnika koji također nisu zadovoljni WhatsAppom...