Pametni satovi polako pronalaze put do kupaca

Pametni satovi polako pronalaze put do kupaca
Pixabay

Tržište nosivih uređaja u prvom kvartalu ove godine dosegnulo je 25,1 milijun isporuka diljem svijeta, što je za 300 tisuća bolji rezultat nego u isto vrijeme prošle godine, odnosno, rast od 1,2 posto na godišnjoj razini. Dakle, situacija se nije bitno mijenjala, ali ne treba očajavati.

Jer, iako tržište stagnira u posljednjih 12 mjeseci, nosivi uređaji su pametniji nego ikad prije i to je ono na što se treba koncentrirati i čemu treba težiti. Najbolje se u takvoj situaciji snalazi pet najvećih, redom Apple, Xiaomi, Fitbit, Huawei i Garmin.

Ali, treba reći i da je jedini koji tom društvu Fitbit zapravo (više) ne pripada Fitbit. Naime, dok ostali bilježe rast na godišnjoj razini, Fitbit bilježi pad od čak 28,1 posto, što mu je smanjilo udio na tržištu s 12,2 posto na 8,7 posto. Ipak, 2,2 milijuna isporučenih uređaja nije za odbaciti, možda se Fibtib spasi u narednom periodu.

Što se pak tiče Applea, koji se nalazi na vrhu, bilježi rast od 13,5 posto, i zahvaljujući brojci isporuka od četiri milijuna, nalazi se na udjelu od 16,1 posto na tržištu. Slijedi ga s 3,7 milijuna isporuka tijekom prva tri mjeseca ove godine kineski Xiaomi, čiji je udio 14,8 posto, a godišnji rast 2,3 posto. Na četvrtom je mjestu Huawei s 1,3 milijuna isporuka, rastom od vrtoglavih 147 posto i udjelom od 5,2 posto na tržištu. Garmin kao peti ima pet posto udjela, rast od 9,1 posto i sve to zahvaljujući 1,3 milijuna isporuka nosivih uređaja.

No, vratimo se tome da su nosivi uređaji pametniji nego prije... Dakle, svi ovi rezultati na tržištu potvrda su da ljudi cijene više za ono što plate. Nije dovoljno biti Fitbit narukvica, koja služi prvenstveno za rekreaciju. Potrebna je bolja integracija s pametnim telefonom, više podataka koji se prikupljaju i ne previsoka cijena. S obzirom da Fitbit kao takav "pumpa" cijene, proizvođači pametnih satova ga guraju s tržišta, odnosno, korisnici se okreću drugim uređajima.