Mobitela se manje prodaje, ali prihodi rastu zahvaljujući dobroj prodaji skupljih modela

Mobitela se manje prodaje, ali prihodi rastu zahvaljujući dobroj prodaji skupljih modela

Pametni telefoni na tržištu Europe, Bliskog istoka i Afrike (EMEA) pali su na godišnjoj razini za 4,8 posto na 89 milijuna isporuka u trećem kvartalu, ali prihodi su zato porasli za više od deset posto na 29,8 milijardi američkih dolara.

Razlog za takve neravnotežu prihoda i broja isporuka jest zbog razlike u regijama. Europa je poslovala sjajno i dosegla oko 19 milijardi dolara prihoda, dok je ostatak otpao na Bliski istok i Afriku.

Zanimljivost je da samo Sjedinjene Američke Države bilježe značajniji rast prihoda no Europa, kad je riječ o pametnim telefonima. Ali, nije Apple zaslužan za to, novi iPhone modeli stigli su na tržište pri samom kraju kvartala. Stoga, razlog za takav skok jest zbog brendova kao Huawei i Samsung.

Konkretnije, kad se radi o pet najvećih proizvođača na EMEA tržištu, Samsung je na prvom mjestu s 26,8 milijuna isporuka i udjelom od 30,1 posto na EMEA tržištu. Ali, to je za 3,5 posto slabije no prošle godine i rast Samsunga pao je za 14,6 posto. Naravno, to Huawei najbolje koristi jer porastao je za 55 posto, zabilježio je 17,2 milijuna isporuka u odnosu na 11,1 milijuna iz trećeg kvartala prošle godine. Ujedno, kineski gigant bilježi i 19,3 posto udjela na tržištu u odnosu na 11,9 posto iz prošle godine.

Apple se nalazi na trećem mjestu s 12,5 milijuna isporuka, što je 800 tisuća slabije no prošle godine. Udio mu je 14 posto, za 0,2 posto slabije nego prošle godine i rast mu je slabiji za šest posto. Time dolazimo do četvrtog mjesta i Transsiona, kineskog proizvođača iznimno popularnog u Africi. Isporučio je 7,9 milijuna uređaja, ima udio 8,9 posto udjela na tržištu i bilježi rast od 19,7 posto.

Na posljednjem mjestu pet najvećih je Xiaomi s 4,4 milijuna isporuka, udjelom od 4,9 posto na EMEA tržištu i rastom od 131,6 posto. Ali, taj kineski proizvođač još se probija u zapadni dio Europe, Bliski istok i Afriku te će već u sljedećem kvartalu i dogodine zabilježiti još bolje rezultate, kao i ostatak društva pet najvećih.

Prema dostupnim informacijama od strane proizvođača i telekom i u Hrvatskoj najbolje idu najsuklji mobilni uređaji i njihova prodaja se nije baš smanjila bez obzira na rast cijena uređaja koji je posebno vidljiv u tom najskupljem segmentu. Prije svega se to naravno odnosi na modele iz Applea, ali i Huaweia i Samsunga koji se snažno bore za vodeću poziciju na hrvatskom tržištu.