Koje mobilne aplikacije najviše troše bateriju mobitela

Koje mobilne aplikacije najviše troše bateriju mobitela
Antonio Jularić

Problemi s vijekom baterije na našim pametnim telefonima uistinu su veliki i ne prate razvoj tehnologije, a da si olakšamo moramo pomno paziti što i kako koristimo, posebno ako punjač i utičnica nisu u blizini. Kako bi pomogao u tome, Pew Research je otkrio koje aplikacije najviše troše bateriju.

Podaci koji se koriste u istraživanju provedenom kroz ovu godinu su anonimni i svi su akteri dobrovoljno odlučili sudjelovati u njemu. Ali, riječ je o korisnicima pametnih telefona iz Sjedinjenih Američkih Država. Rezultati su slični kao i u prethodnim istraživanjima ove vrste, ali su se pojavile i neke aplikacije kojih na ovakvim listama nije bilo.

Sve one utječu na vijek baterije, na performanse uređaja jer rade "nepozvano" u pozadini i na zagrijavanje uređaja. Najgore je što se neke od njih same "pale" i potom rade u pozadini pa ih treba ručno podešavati.

Redom su to Gmail, Google, Google Chrome, Waze, YouTube, Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp Messenger, Uber i Amazon Alexa. Dakle, pet Googleovih i tri Facebookove još uvijek dominiraju na listama ove vrste. Sve te aplikacije zajedno traže čak 422 dopuštenja raznih vrsta kako bi ih se moglo koristiti, ali svejedno imaju više od pet milijardi korisnika. U prosjeku, kad rade, bateriju potroše za pet do 11 sati, što je zabrinjavajuće.

Nažalost, sve te kompanije koje stoje iza najvećih potrošača baterije ne čine napore kako bi uspjeli spriječiti takvu situaciju. Jer, iako iz godine u godinu softverska rješenja proizvođača pametnih telefona napreduju, kao i baterije koje se nalaze u njima, ove aplikacije konstantno su među deset najvećih potrošača i konstantno se prilagođavaju napretku pa ne troše ništa manje, dapače!

Nekako je dojam da bi se moglo uložiti više truda pa da korisnicima iskustvo ipak bude nešto bolje i da ne moraju paziti jesu li ponijeli punjač gdje god išli...