Za one koji tek ulaze u svijet jedrenja, upravljanje jedrima i kretanje među valovima bez odgovarajuće opreme može predstavljati ozbiljan izazov. Budući da jedrenje uvelike ovisi o vjetru, bez pouzdanih podataka o njegovoj brzini i smjeru teško je kretati se učinkovito i u željenom pravcu.
Na tržištu postoje specijalizirani instrumenti namijenjeni upravo jedriličarima koji omogućuju prikupljanje i prikaz ključnih podataka o vjetru. Takva oprema može biti posebno korisna početnicima, ali i vlasnicima manjih plovila s ograničenom brodskom elektronikom, jer omogućuje osnovna očitanja potrebna za sigurnu i učinkovitiju plovidbu.
Jedan od takvih uređaja je bežični senzor za vjetar gWind 2, koji omogućuje prikupljanje podataka o brzini i kutu vjetra u odnosu na plovilo, odnosno prividnom vjetru. Senzor te podatke putem ANT veze šalje na kompatibilni GPSMAP ploter i instrument GNX Wind. Na temelju tih očitanja, uz dodatne podatke poput kursa i brzine plovila, sustav izračunava stvarni vjetar. Uređaj najbolje performanse postiže pri slabijem vjetru, a brzinu određuje prema brzini okretanja trokrakog propelera, dok dvostruka peraja služi za određivanje smjera vjetra. Bežična izvedba omogućuje jednostavniju ugradnju bez potrebe za provođenjem kabela kroz jarbol do visine od 50 stopa.
Instrument GNX Wind namijenjen je jedrilicama duljine između 20 i 40 stopa, osobito onima s ograničenim sustavima za mjerenje vjetra. Kompatibilan je s mrežom NMEA 2000 i omogućuje prikaz podataka o vjetru iz različitih kutova. Zahvaljujući leći otpornijoj na zamagljivanje i jasno čitljivim znamenkama, podaci su vidljivi u različitim svjetlosnim uvjetima. Uređaj prikazuje stvarni i prividni vjetar putem digitalne ruže vjetrova, kao i informacije poput smjera vjetra, brzine plovila i brzine u odnosu na tlo.
Za korisnike koji žele objediniti više podataka, dostupan je i GNX bežični komplet za jedrenje 52. Taj paket uključuje instrumente za praćenje vjetra i podataka o vodi te omogućuje detaljniji uvid u uvjete plovidbe. U kompletu se nalaze gWind sonda, u žičanoj ili bežičnoj verziji, zaslon GNX 20 te pametna sonda Airmar DST810 koja se ugrađuje kroz trup plovila. Ona pruža podatke o dubini, brzini i temperaturi vode, ali i o nagibu plovila u više osi, uz očitanje nadmorske visine. Svi podaci prenose se putem mreže NMEA 2000 i prikazuju na instrumentima GNX 20 i GNX Wind.
Podaci o vjetru mogu se pratiti i izvan kokpita, primjerice putem nautičkog pametnog sata quatix, koji prima informacije s GNX Wind instrumenta. Ugradnjom GPSMAP plotera u brodsku mrežu dostupne su i dodatne funkcije poput naprednih mjerenja i grafova vjetra, polarnih dijagrama i linija vjetra.