Canonical omogućio jednostavno pokretanje virtualnog Ubuntu Linuxa na Appleovom M1 procesoru

Canonical omogućio jednostavno pokretanje virtualnog Ubuntu Linuxa na Appleovom M1 procesoru

Otkako je Apple predstavio M1 čipove, izvedeni su mnogi pokušaji kako bi Linux radio na njima, ali čini se da je tek Canonical uspio napraviti konkretniji iskorak. I to na način da se Ubuntu pokreće kao virtualna mašina.

Za mnoge developere je prije Appleovih promjena bilo prikladno pokretati Linux VM pa raditi na sustavima bez ikakvih smetnji, ali M1 je promijenio situaciju pa su nastale brojne neželjene komplikacije.

I dok alati kao VMware i VirtualBox može kreirati virtualne mašine, ne radi na ARM-baziranom M1 čipu. Zasad VMware polako dodaje podršku za svoje proizvode koji bi trebali raditi na njemu, ali to nije idealna situacija za korisnike. Posebno jer se radi o zatvorenoj beta verziji.

A kad se radi o VirtualBox alatu, on još uvijek ne podržava ARM platformu, niti postoje planovi da u budućnosti bude kreirana ta podrška. I već iz toga se može zaključiti kolike je probleme Apple stvorio Linux korisnicima. Posebno jer se u toj kompaniji ne trude pomoći, baš suprotno, postavili su se kao da to nije njihov problem. Što, u osnovi, i nije...

Postoji jedna alternativa, ali nije jeftina. Radi se o "paralelama" ili UTM (besplatna verzija) na macOS. Nažalost, mnoge značajke pritom nisu dostupne pa se podosta gubi smisao, a uz to licencije za korištenje "paralela" mogu biti jako skupe.

Ima još jedno rješenje -  Ashai Linux. Može se koristiti samo kao osnovna Linux desktop verzija, bez GPU ubrzanja. Ali, developeri su uspjeli spojiti nekoliko drivera (PCIe, USB-C PD...) i bindingsa ili vezova po hrvatski (PCIe) za Linux 5.16. Također, uspjeli su kreirati stvari kao pinctrl driver (Apple GPIO pin control), I2C driver, uređaj za upravljanje napajanjem, NVMe + SART driver i omogućiti da driver za kontrolu zaslona (DCP) normalno funkcionira.

Stvar bi s Multipass 1.8 mogao spasiti Canonical jer nudi podršku za M1. Najbolju na tržištu u ovom trenutku i developeri to polako prepoznaju pa će Canonical u konačnici i profitirati od pažnje koju trenutno dobiva.