9 od 10 odraslih osoba smatra da je kupovina najnovijeg mobitela bacanje novca

9 od 10 odraslih osoba smatra da je kupovina najnovijeg mobitela bacanje novca
DepositPhotos

Pandemija koronavirusa napravila je potpunu pomutnju na raznim tržištima, gospodarstvima i u životima ljudi diljem svijeta. Imuna nije ostala ni industrija koja se veže uz pametne telefone jer prodaja je na razinama kao prije gotovo deset godina, pad prihoda je nikad veći i čini se da neće tako skoro biti bolje.

Jer, prema istraživanju koje je musicMagpie načinio na uzorku od 2000 odraslih Britanaca, vidi se da njih devet od deset smatra kupnju novog pametnog telefona bacanjem novca. Oni smatraju da je bolje pričekati pa kupiti rabljeni uređaj ili novi na popustu. Naime, istraživanje pokazuje da već nakon šest mjeseci vrijednost pametnog telefona u prosjeku pada za 68 posto.

Ali, nije to vijest, vijest je činjenica da odrasle osobe smatraju nepotrebnim luksuzom kupnju pametnih telefona u vrijeme krize. Nesigurnost vezana uz posao te egzistenciju u globalu dovela je do te situacija. A posebno tako nešto treba zabrinjavati one najveće kao Apple i Samsung, ali i neke druge koji poput njih prodaju uređaje vrtoglavo visokih cijena.

Te kompanije ne odustaju od "pumpanja" vrijednosti svojih flagship modela iako mogu jasno vidjeti da tržište nema potrebu za njima u jednakoj mjeri kao prošlih godina. Samsung zbog toga i nudi cijeli niz jeftinijih uređaja, a odnedavno svjedočimo i Galaxy S20 FE modelima, koji su zapravo jeftinija inačica S20 modela. Koji se nisu dobro prodavali jer su preskupi u jeku pandemije.

Apple vjerojatno neće imati tih problema, njegova baza troši kao i prije, ali statistike pokazuju da rasta nema, samo stagnacija. To znači da novih korisnika nema. Huawei je pak u krizi zbog američkih sankcija i nemogućnosti korištenja Google Mobile Services (GMS) pa je neinteresantan na zapadu. No, ni to nije spriječilo kinesku kompaniju da "podigne" cijene na razinu Samsunga i Applea za svoje flagship modele. Isto čini i Xiaomi od ove godine, kao i OnePlus, kao i Sony...

Dakle, pandemija je promijenila navike, omogućila ljudima stati i razmisliti pa uz sve podatke koji ne idu na ruku proizvođačima, pojavio se i onaj u kojem osam od deset ispitanih tvrdi da ne žele više kupovati nove uređaje jer osjećaju da ih proizvođači na to prisiljavaju iz godine u godinu. Zbog toga žele sami birati kako i kad će koristiti tehnologiju.

Nimalo poticajne vijesti, ali realne i možda se proizvođači prilagode te odustanu od tvrdoglavog ignoriranja situacije...