HT napokon uvodi optiku

HT napokon uvodi optiku
Fotolia (Ilustracija)

Najjači domaći telekom operater Hrvatski Telekom napokon uvodi brzi širokopojasni pristup Internetu putem optičke mreže, istaknuo je Richard Brešković direktor za ponudu fiksnih i konvergentnih usluga i TV-a HT-a, a sad je ta usluga dostupna za 100 tisuća korisnika odnosno oko 10 posto korisnika koji imaju pristup Internetu. U idućem razdoblju, nakon novih ulaganja u optičku infrastrukturu još oko 150 tisuća korisnika moglo bi uslugu dobiti u idućih dvije do tri godine.

Tako će, ističe Brešković, uz dosadašnje MAX pakete odnosno brzine ADSL-a sada korisnici moći koristiti Ultra MAX pakete na optičkim linkovima i to po principu FttH odnosno fiber to the home (optika do kuće) koja nudi 10 puta brzine veću u odnosu na postojeće privatne korisnike.

Što se tiče korištenja optičke infrastrukture nju mogu koristiti i drugi operateri putem usluge bitstream, a kako tvrde u HT-u to će biti po prihvatljivim uvjetima i za HT i za telekom operatere ali i za krajnje korisnike.

Maksimalna brzina od 100 Mbit/s kod skidanja podataka te 20 Mbit/s kod slanja podataka odnosno uploada što će za mnoge korisnike biti idealne brzine kod gaminga, ali i za male poslovne korisnike.

Kako ističe Brešković ove brzine preuzimanja omogućuju da jedna pjesma u MP3 formatu skine gotovo trenutno, a film u standardnom formatu odnosno DVD rezoluciji u HD formatu za oko 15 minuta.

Iako još uvijek nije dostupna u cijeloj Hrvatskoj, HT se odlučio ponuditi uslugu u zasad 15 hrvatskih gradova i to Bjelovaru, Slavonskom Brodu, Dubrovniku, Zagrebu, Puli, Karlovcu, Koprivnici, Čakovcu, Osijeku, Rijeci, Splitu, Šibeniku, Varaždinu, Vinkovcima, Zadru, a i neka su manja mjesta pokrivena prije svega u okolici Zagreba.

Već smo imali prilike iskoristiti optičku infrastrukturu HT-a i ono što je kod ovakvih brzine iznimno korisno je da je zaista riječ o mnogo većim brzinama u odnosu na postojeće brzine koju donosi ADSL (asynchronous digital subscriber line).

„Domaći telekomunikacijskih regulator HAKOM nam je mnogo pomogao kada je riječ o uvođenju ove usluge na tržištu, a riječ je o novim modelima distribucije infrastrukture za krajnjeg korisnika, ali i njezine cijene. Radi se o fleksibilnijim modelima, odnosno nižim cijenama i to za 15-tak posto kada je riječ o cijenama i za maloprodaju i veleprodaju“, zaključio je Brešković.