https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / ht-napokon-uvodi-optiku

HT napokon uvodi optiku

Najjači domaći telekom operater Hrvatski Telekom napokon uvodi brzi širokopojasni pristup Internetu putem optičke mreže, istaknuo je Richard Brešković direktor za ponudu fiksnih i konvergentnih usluga i TV-a HT-a, a sad je ta usluga dostupna za 100 tisuća korisnika odnosno oko 10 posto korisnika koji imaju pristup Internetu. U idućem razdoblju, nakon novih ulaganja u optičku infrastrukturu još oko 150 tisuća korisnika moglo bi uslugu dobiti u idućih dvije do tri godine.

Tako će, ističe Brešković, uz dosadašnje MAX pakete odnosno brzine ADSL-a sada korisnici moći koristiti Ultra MAX pakete na optičkim linkovima i to po principu FttH odnosno fiber to the home (optika do kuće) koja nudi 10 puta brzine veću u odnosu na postojeće privatne korisnike.

Što se tiče korištenja optičke infrastrukture nju mogu koristiti i drugi operateri putem usluge bitstream, a kako tvrde u HT-u to će biti po prihvatljivim uvjetima i za HT i za telekom operatere ali i za krajnje korisnike.

Maksimalna brzina od 100 Mbit/s kod skidanja podataka te 20 Mbit/s kod slanja podataka odnosno uploada što će za mnoge korisnike biti idealne brzine kod gaminga, ali i za male poslovne korisnike.

Kako ističe Brešković ove brzine preuzimanja omogućuju da jedna pjesma u MP3 formatu skine gotovo trenutno, a film u standardnom formatu odnosno DVD rezoluciji u HD formatu za oko 15 minuta.

Iako još uvijek nije dostupna u cijeloj Hrvatskoj, HT se odlučio ponuditi uslugu u zasad 15 hrvatskih gradova i to Bjelovaru, Slavonskom Brodu, Dubrovniku, Zagrebu, Puli, Karlovcu, Koprivnici, Čakovcu, Osijeku, Rijeci, Splitu, Šibeniku, Varaždinu, Vinkovcima, Zadru, a i neka su manja mjesta pokrivena prije svega u okolici Zagreba.

Već smo imali prilike iskoristiti optičku infrastrukturu HT-a i ono što je kod ovakvih brzine iznimno korisno je da je zaista riječ o mnogo većim brzinama u odnosu na postojeće brzine koju donosi ADSL (asynchronous digital subscriber line).

„Domaći telekomunikacijskih regulator HAKOM nam je mnogo pomogao kada je riječ o uvođenju ove usluge na tržištu, a riječ je o novim modelima distribucije infrastrukture za krajnjeg korisnika, ali i njezine cijene. Radi se o fleksibilnijim modelima, odnosno nižim cijenama i to za 15-tak posto kada je riječ o cijenama i za maloprodaju i veleprodaju“, zaključio je Brešković.