KOMENTAR: Vipnet nastavio s pozitivnim trendovima

KOMENTAR: Vipnet nastavio s pozitivnim trendovima
Damir Brkić / Tomich Productions

Zbog određenih tehničkih problema Telekom Austria je kasnila s objavom poslovnih rezultata gotovo dva sata, no kada su oni napokon stigli bilo je jasno kako je Vipnet ostvario jako dobre rezultate poslovanja u prvih devet mjeseci ove godine. Rastu prihodi, dobit i kapitalna ulaganja kako u trećem kvartalu tako i na razini razdoblja siječanj-rujan 2017. godine.

Ne treba zaboraviti kako je jako dobre rezultate pokazao je i Tele2 iako su oni smanjili kapitalna ulaganja, a najjačeg domaćeg telekoma HT očekujemo s rezultatima ovog četvrtka. I oni će biti jako dobri što znači da se tržište oporavlja. Pritom kod Vipneta treba uzeti u obzir i Metronet koji je konsolidiran ove godine i to početkom godine u veljači.

Vipnetu su rasli prihodi 4,6 posto, EBITDA 13,7 posto i to kako smo već rekli treba promatrati kroz Metronet koji je u potpunosti konsolidiran u bilancu drugog po veličini domaćeg telekom operatera. Ne treba zaboraviti da je Vipnet preuzeo i Amis telekom, a prije sad već podosta vremena i B.Net i riječ je o jako dobrim akvizicijama.

Sve to sada dolazi na naplatu jer Vipnet jača i svoj ICT odjel i raste u usluga koje kombiniraju telekom usluge i IT usluge. Pritom u core dijelu poslovanja raste poslovanje u segmentu fiksne telefonije. Rastu i prihodi u ovome dijelu poslovanja, kao što rastu i u mobilnom segmentu. Pritom treba uzeti u obzir kako je u segmentu mobilne telefonije puno više zasićeno jer se bore tri velika operatera, dok u fiksnom segmentu je zapravo i kada je riječ o poslovnim i privatnim korisnicima riječ o dva velika telekoma koji se međusobno bore - HT-u i Vipnetu.

Nakon je Optima Telekom pod upravljanjem HT-a preuzela H1 Telekom, a prije toga Vipnet preuzeo Metronet igra je postala duopol. Sve dok Tele2 ne uđe na tržište fiksne telefonije ili pak ne izađe s domaćeg tržišta kroz prodaju nekom velikom investicijskom fondu ili nekom telekomu. Sve je moguće reći će oni upućeniji, no duopol u fiksnoj telefoniji mnogima smeta. Problem je u tome da je Hrvatska država s 4,3 milijuna stanovnika i procijenjenih fiksnih korisnika, načelno ne linija (neki korisnici imaju više linija) oko 2 milijuna kućanstava i tvrtki i tu nema prostora da taj broj raste. Tržište je stoga sasvim jasno podijeljeno.

Vratimo se mi još malo rezultatima Vipneta. Oni su pokazatelj pozitivnih trendova posljednjih kvartala i godina i svakako pokazuju da se i u uvjetima kada se dogodio pad prihoda od roaminga unutar zajedničkog EU tržišta može itekako pozitivno i dobro poslovati.

Da postoji prostor za rast pokazuje i izjava predsjednika Uprave Vipneta Jiří Dvorjančanskýa koji ističe da kako bi se osigurao pristup superbrzom internetu u ruralnim područjima i područjima izvan gradova gdje nedostaje optička infrastruktura, Vipnet kombinira fiksnu i mobilnu infrastrukturu pa tako kućanstva u ruralnim područjima i na otocima mogu koristiti Homebox turbo tarifu s brzinom interneta do 112 Mbit/s. I za većinu korisnika su takve brzine itekako dovoljne.