KOMENTAR: Očekivano restrukturiranje Vipneta

KOMENTAR: Očekivano restrukturiranje Vipneta
Saša Ćetković

Nakon što je najjači domaći telekom operater HT prebacio 638 zaposlenika u novu tvrtku Ericsson Nikole Tesle, te smanjio broj menadžera za nekih stotinjak menadžerskih pozicija, te je dio zaposlenika već napustio kompaniju, sada je na red došlo i restrukturiranje u Vipnetu koji je najavio smanjenje broja za stotinjak menadžera i zaposlenika.

Restrukturiranje Vipneta očekivano je, o njemu se priča na tržištu već dulje vrijeme i spekuliralo se raznim brojkama. Sad su brojke ipak manje od onih koje su se ranije spominjale. Pritom treba istaknuti da je Optima Telekom uspješno završila predstečajnu nagodbu i prešla u ruke Zagrebačke banke i Hrvatskog telekoma s time da ovaj potonji je postavio svoju upravu. Predstečajnu su pokrenuli i Metronet i H1 Telekom, dok je Metronet nju završio, a H1 Telekom bi uskoro trebao završiti.

Telekomi su žilavi

I kad bi netko gledao telekom tržite kroz sve ovo ispalo bi da je loše, no to su kompanije koje i dalje razvijaju nove proizvode, ulažu u telekomunikacijsku infrastrukturu bilo da je riječ o fiksnoj i to optičkoj ili mobilnoj odnosno LTE (Long Term Evolution) infrastrukturi. I imaju profit - HT i Vipnet zajednički su ostvarili u prvih devet mjeseci ukupno EBITDA (dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije) više od 2,5 milijarde kuna - HT u toj kombinaciji sudjeluje s oko 2 milijarde kuna, a Vipnet s 563 milijuna kuna.

Iako prihodi telekom operatera i dalje padaju, a dobit im se u mobilnom segmentu za HT, Vipnet i Tele 2 pokušala smanjiti državnim intervencionizmom na koji su telekomi očekivano reagirali i oduprli tako da su taj teret prebacili na krajnje korisnike, oni i dalje posluju itekako pozitivno.

Dakle i dobit i prihodi telekom operatera su i dalje snažni i jaki, restrukturiranje je bilo potrebno, ali tržište je stabilno. To su informacije koje su nam potvrđene od ključnih igrača iz svih telekoma na tržištu, a ulaganja će se nastaviti i dolazit će nove usluge.

Spajanja su ključna

I dok u Vipnetu naglašavaju da provode procesne te organizacijske promjene u kojima se neki odjeli spajaju s drugima, neki ukidaju, a neki novi formiraju, što dokazuje da postoji vrlo jasna strategija kuda se želi ići. Zanimljivo je da mnogi na domaćem telekomunikacijskom tržištu očekuju dodatnu konsolidaciju pa se kao potencijalne mete upravo Vipneta nakon provedene konsolidacije opet počeo spominjati H1 Telekom. Neki čak na tržištu i dalje ističu kako se i za Tele 2 traži kupac, a da je potencijalna meta i Metronet.

To bi značilo da je tržište prije svega otvoreno za konsolidaciju koja mu je potrebna zbog toga jer je riječ o tržištu koje ne može više snažno rasti nego se može kroz konsolidaciju ustabiliti i bazirati na novim uslugama koje nisu nužno samo telekomunikacijske nego i ICT usluge kao što su to podatkovni centri u koje su i HT i Vipnet nedavno uložili milijune.