Sigurnosni propust u 3G i 4G LTE mrežama omogućava hakerima praćenje telefona

Sigurnosni propust u 3G i 4G LTE mrežama omogućava hakerima praćenje telefona
Fotolia

Na Black Hat konferenciji u Las Vegasu predstavljeno je otkriće koje može spriječiti cijeli niz hakerskih napada, a tiče se propusta u mobilnim mrežama treće (3G) i četvrte (4G) generacije. Uz njega hakeri lako mogu do uređaja koji su napali, a potom ga se lako koristiti za nadgledanje.

Cijela svrha jest upravo nadgledanje jer ništa osim toga ne može se postići u trenucima "upada" na mobilni uređaj putem mreže koju koristi. No, nije ni to mala stvar, ako osoba koju se hakira posjeduje vrijedne informacije, ako je slavna, bogata ili značajna u bilo kojem smislu, tad je nadgledanje iznimno velika stvar - za hakere.

Srećom, stručnjaci su otkrili cijeli propust pa će se takve hipotetske situacije ipak srezati u korijenu. Osim ako ne postoji nešto slično, a prema svemu što svakog dana čujemo, kao da je pitanje vremena kad će hakeri prije stručnjaka za sigurnost na internetu otkriti neki propust koji će izazvati katastrofu. Zapravo, možda je i ovaj iskorišten, ali nitko to još ne zna, niti će saznati. Teorija je mnogo...

Ipak, problem u ovoj priči nešto je širi jer smatralo da se noviji protokoli i standardi nisu ranjivi, da su potpuno sigurni te da će na tim temeljima biti građene sve novije mobilne mreže, pa i 5G. Nažalost, to očito nije istina, sigurniji je prastari 2G no 3G i 4G (LTE).

Osobe koja su sve skupa otkrile su Ravishankar Borgaonkar i Lucca Hirschi, a objasnili su da propust pri ovjeri autentičnosti omogućava mobilnim uređajima tajnu komunikaciju putem mobilne mreže.

- Pozitivno je što se na ovaj način ne može prisluškivati pozive ili čitati poruke, ali zna se u kojem trenutku su poruke stigle, kao i pozivi. Uz to, može se pratiti i lokacija korisnika kojem se "upalo" na uređaj - pojasnili su stručnjaci čije je otkriće vjerojatno spasilo mnoge, a da to ni ne znaju.