Šestogodišnji pad prihoda, roaming odnio 246 milijuna kuna

Šestogodišnji pad prihoda, roaming odnio 246 milijuna kuna
Fotolia

Najnovije izvješće o radu HAKOM-a, domaće regulatorne agencije za tržište telekomunikacija, o čijim smo glavnim naglascima pisali jučer, pokazuje kako je u mobilnoj telefoniji u posljednjih šest godina ukupni prihod smanjen s gotovo 9,1 milijarde kuna u 2008. godini na 6,01 milijardi kuna u 2013. godini. Samo je prošle godine u odnosu na godinu dana ranije brži trend pada zaustavljen tako da je zabilježen pad od 1,39 posto.

Razlog takvom padu može se tražiti u nekoliko razloga, prije svega veća konkurencija na tržištu i utrka svih triju operatera HT-a, Vipneta i Tele 2 da privuku nove korisnike nižim cijenama i boljim tarifama. Iako bi neki očekivali veći pad u prošloj godini zbog pada cijena roaminga u drugoj polovici godine nakon ulaska Hrvatske u EU brojke govore kako su se telekomi na vrijeme prilagodili.

Kako procjenjuju u HAKOM-u, usprkos većem korištenju usluga pokretnih komunikacija, prihodi od istih i dalje su imali padajući trend zbog primjene roaming regulacije i pada cijena završavanja poziva u pokretnoj mreži. Ukupni broj minuta korištenja na hrvatskom tržištu pokretnih komunikacija povećao se za oko 20 posto, dok se broj poslanih SMS-a povećao u odnosu na 2012. za oko sedam posto.

Gledajući prema broju korisnika, odnosno aktivnih SIM kartica on je smanjen za 1 posto, a gustoća i broj korisnika telefonskih usluga u pokretnoj mreži koji je na kraju 2013. iznosio 4,912 milijuna korisnika.

Smanjenje broja korisnika telefonskih usluga u pokretnoj mreži posljedica je pojave tarifnih paketa povoljnijih za krajnje korisnike, odnosno pojave tarifnih paketa koji ne rade razliku u cijeni između poziva unutar mreže i poziva prema drugim mrežama. Naime, sve se više korisnika odlučuje samo za jednog operatora što je trend koji se očekuje i u razdoblju koje slijedi, smatraju u HAKOM-u.

Za telekom operatere svakako je značajan trend da se korisnici zbog tarifa, jeftinije kupnje pametnih telefona sve više okreću ugovornoj obvezi. Prema podacima HAKOM-a na kraju 2013. njihov udio u ukupnom broju korisnika iznosio je 45,39 posto. Veliku ulogu u porastu broja korisnika s pretplatničkim odnosom imale su ponude operatora s ciljem migracije korisnika bez pretplatničkog odnosa, a koje su osim uključenih neograničenih minuta bile usmjerene i na veće korištenje širokopojasnih usluga, potvrđuju u HAKOM-u.

Uz to, brzi pristup Internetu, odnosno širokopojasni mobilni pristup, te veća komercijalizacija LTE-a (Long Term Evolution - odnosno četvrte generacije mobilne telefonije) također je potaknula ovakav trend.

Kada pak govorimo o tržišnim udjelima, HT je vodeću u mobilnom segmentu s 46,88 posto prema broju korisnika, Vipnet je na 37,54 posto, a Tele 2 se smjestio na trećem mjestu s 15,59 posto. Iako su neki očekivali veći rast u MVNO segmentu tek su rijetki u tome uspjeli ako izuzmemo brandove unutar HT-a kao što su BonBon ili Vipneta Tomato. Usprkos očekivanja MultiPlus mobile, barem prema dostupnim informacijama s tržišta nije postigao veći uspjeh.

Zbog roaminga u telekomima pali prihodi, a prema podacima HAKOM-a samo u prošloj godini taj je šestomjesečni pad odnio oko 93 milijuna kuna i to samo u segmentu vlastitih korisnika, dakle bez turista i drugih koji dolaze u Hrvatsku. Istovremeno su korisnici domaćih mobilnih operatera povećali potrošnju u roamingu za čak 48,63 posto na gotovo 48,3 milijuna roaming minuta.

Ako se pak pogleda roaming u Hrvatskoj, dakle os stranih korisnika on je pao na 283,52 milijuna kuna uz pa od čak 35,14 posto odnosno „nestalo“ je zahvaljujući pravnoj regulativi EU oko 154,6 milijuna kuna. Istovremeno, stranicu su razgovarali više i to za gotovo 100 milijuna minuta i to sa 182 milijuna minuta u 2012. godini na 280,24 milijun na kraju prošle godine.

Ako se pogleda financijski mobilni su telekom operateri izgubili nešto manje od 246 milijuna kuna u domaćem i inozemnom roamingu.