JEDINSTVENO TRŽIŠTE: Ukida se roaming u EU u lipnju 2017.

JEDINSTVENO TRŽIŠTE: Ukida se roaming u EU u lipnju 2017.
Fotolia

I dok cijela Europa bruji o jedinstvenom tržištu, pa još k tome i digitalnom telekom operateri i EU administracija pokušavali su godinama postići kompromis o tome kada u potpunosti ukinuti roaminga na nivou Europske unije. Napokon je odlučeno, za dvije godine, točnije u lipnju 2017. godine trebao bi u potpunosti iščeznuti.

Kako bi se to ostvarilo biti će potrebna nova pravna regulativa, na čijoj će izradi uz Europsku komisiju sudjelovati i druge institucije kao što je Europski parlament i Vijeće Europe. Zajednički napori trebali bi osigurati da se telekom operateri previše ne izvlače i odugovlače jer im je roaming u jedinstvenom tržištu radne snage i razmjene roba i usluga svakako bi dobar izvor prihoda, bolje rečeno čiste dobiti jer mrežu su ionako morali izgraditi za svoje domaće korisnike kako bi bili konkurenti na tržištu. Tako će sada europsko tržište i u telekom dijelu biti zaista jedinstveno jer neće biti bitno gdje će te živjeti. Načelno bi trebalo to značiti da će te moći uzeti tarifu bilo kojeg operatera u EU i koristiti je kao svoju domaću. Za telekome će to pak značiti da će se u mobilnom dijelu boriti svi sa svima, no s druge strane veliki operateri poput Deutsche Telekoma, Vodafona, Telefonice svakako će profitirati jer će ovo biti vrijeme velikih okrupnjavanja na mobilnoj telekomunikacijskoj sceni.

S druge strane, EU institucije morat će razmišljati i o činjenici kako su krenula velika ulaganja u 4G mobilne mreže, a operateri bi mogli nestanak zarade od roaminga iskoristiti za smanjenje ulaganja u brze mobilne mreže prije svega u podatkovnom prometu.

Tako će roaming u potpunosti nestati u 10 godina koliko je Europskoj komisiji trebalo da ga ukine po četka procesa koji je započeo još 2007. godine. Dosada su cijene SMS poruka pale 80 posto, a podatkovni promet 91 posto u odnosu na tu već spomenutu 2007.

Od travnja slijedeće godine cijena jedne minute razgovora ne smije biti veća od 0,05 eura, dok će cijena SMS poruke iznositi maksimalmo 0,02 eura. Podatkovni promet po jednom prenesenom MB-u neće biti smjeti veći do 0,05 eura. To je cijena koja je niža za 75 posto od sadašnje, kada se na to ne računa domaći porez na dodanu vrijednost svake zemlje članice.

Osim toga, EU je donijela odluku i o tzv. net neutralityu čime će dostup do željenog sadržaja biti bez ograničenja, što se naravno ne odnosi na kriminalne aktivnosti prije svega dječju pornografiju.  Open dana odnosno otvoreni Internet biti će za zemlje članice obvezan, a očekuje se da bi se kompletna regulativa na ovu temu trebala usuglasiti i donijeti do kraja travnja slijedeće godine.

Svim građanima EU i tvrtkama bit će tako zajamčen slobodan i jednak pristup Internetu, ali će davatelji usluga pristupa moći dati prioritet u mrežnom prometu nekim uslugama poput internetske televizije. Telekomi će, dakle, moći dijeliti promet u određenoj mjeri, ali sve dok to ne utječe na opću kvalitetu usluge koju pružaju ostalim korisnicima, tvrde europski regulatori.