Drugi otvoreni poziv za symbIoTe - Simbioza pametnih uređaja u Internetu stvari (IoT)

Drugi otvoreni poziv za symbIoTe - Simbioza pametnih uređaja u Internetu stvari (IoT)
Shutterstock

Kao dio programa OBZOR2020 i u okviru inicijative IoT-European Platforms Initiative (IoT-EPI), symbIoTe projekt će kroz otvorene pozive financirati tvrtke, startupe i istraživačke centre za implementaciju specifičnih programskih nadogradnji usmjerenih ka uključivanju novih IoT platformi u sustav symbIoTe koristeći otvoreni kôd i rješenja razvijena u okviru projekta.

Projekt symbIoTe želi riješiti vrlo izazovni problem stvaranja interoperabilnog IoT ekosustava, specifično ciljajući na simbiozu raznih pametnih objekata (smart objects) između različitih IoT okolina, stvaranjem jedinstvenog sloja apstrakcije radi upravljanja raznim IoT platformama, odnosno senzorskim ili aktuatorskim resursima.

U prvom otvorenom pozivu fokusiranom na poticanje developera IoT platformi kako bi postali dio sustava symbIoTe od 34 cjelovite prijave odabrana su tri partnera, od čega dva iz Grčke i jedan iz Italije - tvrtke Fincons, Terracom i Optionsnet. Prvi otvoreni poziv bio je primarno orijentiran prema IoT platformama i s ukupnim budžetom od 120 000 eura, dok je drugi otvoreni poziv značajno većeg budžeta koji iznosi 540 000 eura. Pojedini projekt može dobiti maksimalno 50 000 eura.

U drugom otvorenom pozivu, otvorenom krajem listopada 2017, symbIoTe traži developere zatvorenih ili open source IoT platformi ili aplikacija, te korisničke zajednice koje žele sudjelovati u symbIoTe testiranjima sredinom 2018. Zanimljivost je da će testiranja biti održana u Zagrebu.

U planu je ispitati predloženi sustav u pet korisničkih okolina iz svakodnevnog života kako bi se ocijenila primjenjivost rješenja: u domovima, obrazovnim institucijama, stadionima, transportu te u plovidbi.

  • Na području pametnih domova (Smart Residence use-case) tražimo IoT-bazirane kontrole platforme za upravljanje domom (sustavi upravljanja klimatizacijom, alarmnih sustava, uređaja za prikupljanje zdravstvenih podataka) u jedinstvenu pametnu okolinu (smart space).
  • U obrazovnim kampusima (Educational Campus use-case) proširujemo koncept pametne okoline na različite prostore i kampuse, s ciljem da posjetitelji kampusa mogu koristiti lokalnu infrastrukturu na jednostavniji način, kroz pristup sličan široko korištenoj eduroam WiFi mreži.
  • Kroz pametne stadione (Smart Stadium use-case) želimo omogućiti platforme za ponudu posebnih promocija i usluga posjetiteljima, koristeći mehanizme pozicioniranja i navigacije unutar zatvorenog prostora.
  • U gradskim područjima želimo omogućiti pametnu mobilnost (Smart Mobility use-case) integracijom informacija sa raznih senzorskih platformi (stacionarnih i pokretnih senzora zagađenja) kako bi stvorili dinamičku kartu zagađenja i sugerirali ekološki prihvatljivije smjerove kretanja za bicikliste i pješake.
  • I konačno, želimo unaprijediti usluge i komunikaciju marina i brodova (Smart Yaching use-case), automatizacijom procesa registracije brodova i jahti u marinama i lukama, rezervacijom pristaništa i osiguravanjem potrebnih usluga održavanja i opskrbe.

Konzorcij poziva partnere sljedećih profila i područja interesa:

  • Developere i vlasnike IoT platformi koji žele programski nadograditi postojeće IoT platforme novim funkcionalnostima i  implementirati otvorena sučelja kako bi njihove platforme postale interoperabilne
  • Developere aplikacija koji žele razviti inovativne korisničke IoT aplikacije koristeći prednosti sustava symbIoTe za pristup uređajima iz različitih platformi
  • Skupine krajnjih korisnika za sudjelovanje u specifičnim testovima aplikacija u različitim okolinama čiji je cilj potvrditi i demonstrirati vrijednost koju nudi symbIoTe.

Prijave trebaju pokazati potencijal razvoja rješenja koja omogućavaju otvaranje i komunikaciju IoT sustava i uređaja unutar rješenja sa symbIoTe ekosustavom. Prijavljeno rješenje treba dodatno omogućiti testiranje symbIoTe servisa u stvarnoj okolini i primjeni. Članovi symbIoTe konzorcija će pružati podršku i vođenje tijekom učenja, dizajna, implementacije i integracije rješenja odabranih partnera u symbIoTe okolinu.

Kako bi se prijavili na naš drugi otvoreni poziv (2nd Open Call), potrebno je proći jednostavnu registraciju na platformi F6S te predati prijavu do 31. siječnja, 2018 u 17:00 (CET). Sve informacije potrebne za prijavu i ispunjavanje potrebnih podataka dostupne su na web stranici symbIoTe projekta, koji također pruža uslugu podrške kroz HelpDesk te pomoć u procjeni prikladnosti prijave (Feasibility Check).

Dodatna podrška zainteresiranim partnerima biti će pružena i kroz dva webinara, jedan održan u prosincu 2018. (i dostupan online) te slijedeći sredinom siječnja 2018. Također, na web stranici symbIoTe projekta moguće je prijaviti se na Notification service koji šalje obavijesti te nove raspoložive materijale.