„Windows as a service“ donijet će velike i bolne promjene za IT stručnjake

„Windows as a service“ donijet će velike i bolne promjene za IT stručnjake
Microsoft

Microsoft je od samog početka Windows 10 reklamirao kao uslugu i naglašavao da je operativni sustav samo jezgra kompletnog proizvoda. Što i ima smisla jer uz „desetku“ dolaze razne usluge kao Skype, One Drive i cijeli niz alata vezanih uz cloud. U svojoj biti to je iznimno dobro i korisno, bez obzira što se percipira negativno i bez obzira što trenutno zadaje mnogo problema IT stručnjacima.

Tako je uvijek s promjenama i ova nije ništa drugačija pa joj se bolje pokušati prilagoditi prije nego kasnije. Naime, još uvijek svega postoji svega deset posto poslovnih od ukupnog broja korisnika Windows 10 operativnog sustava diljem svijeta. To je otprilike njih 40 milijuna, ali s vremenom će ih biti sve više. Taj dio i jest problematičan jer nikad nisu postojale tolike razlike u tranziciji kao sad.

Svi se žale na identičan način, a on je da osjećaju kako gube kontrolu nad računalima. Donekle i imaju pravo jer Microsoft konstantnim promjenama tjera sve da im se prilagode, što znači da Microsoft diktira tempo i kontrolira situaciju. A promjene stižu u intervalima od 18 mjeseci, što je iznimno brzo.

Ne samo što je brzo, Microsoft na Windows 10 ne nudi mogućnosti zaustavljanja nekih nadogradnji i nadopuna pa htjeli ili ne, tako da konstantno treba biti u korak s time, a u okruženjima gdje postoje na stotine računala, situacija može u tako postavljenim okolnostima biti više no problematična jer se opseg posla uvelike širi, ali i rizik po pitanju privatnosti, odnosno, sigurnosti.

Zato, za očekivati je da će se većina onih u IT svijetu ipak i dalje oslanjati na Windows 7, koji ima podršku još skoro tri godine. Nakon toga neće biti ništa čudno ako se mnogi okrenu konkurenciji za Windows, jednostavniju, samim time jeftiniju. Ali konkurenciji koja bi mogla ostavljati ipak više samostalnosti i kontrole no "Windows kao usluga" trenutno.