Schneiderov UPS s litij-ionskim baterijama u sve više podatkovnih centara

Schneiderov UPS s litij-ionskim baterijama u sve više podatkovnih centara
Shutterstock

Tvrtka Schneider Electric izvijestila je kako su njihovi uređaji za neprekidno napajanje s litij-ionskim baterijama sve zastupljeniji u podatkovnim centrima. Iz te kompanije ističu kako će u budućnosti, ponajprije zahvaljujući električnim automobilima, litij-ionski akumulatori biti sve povoljniji.

Klasične kemijske baterije s olovom danas su još jeftinije, no litij-ionske sve će se više koristiti u golemim podatkovnim centrima, prije svega u onima koje drže tvrtke internetski giganti, kompanije kao što su Amazon, Facebook i Google. Njima ušteda energije i prostora znači veliki novac. Bloomberg New Energy Finance izvještaj prognozira da će ta vrsta baterija do 2025. godine biti ugrađena u 55% uređaja za rezervno napajanje u velikim podatkovnim centrima.

Schneider je prije dvije godine bio prva tvrtka u svijetu koja je napravila UPS s litij-ionskim baterijama. Danas je njihova inačica tog uređaja instalirana u dvadesetak postrojenja u svijetu u kojima pruža ukupno 10 MWh kapaciteta. Riječ je o implementacijama u velikim kompanijama kao što su dobavljači kolokacijskih usluga i financijske tvrtke s velikim podatkovnim centrima, do implementacija u raznim industrijskim pogonima pa i u vrlo malim serverskim sobama.

Brojne su prednosti litij-ionskih baterija kod centraliziranih UPS sustava u podatkovnim centrima. Iz Schneidera ističu kako ih je jednostavnije održavati i dvostruko dulje traju od kemijskih baterija. Fizički se stalno smanjuju, što je također vrlo važan element. Softver omogućuje kontrolu litij-ionskih baterija na razini svakog pojedinog modula, a to jamči bolju iskoristivost tih uređaja. ujedno mogu raditi i na višim sobnim temperaturama pa ih treba manje hladiti, napominju iz Schneidera.