IBM nastavlja oštro probijanje na cloud tržište

IBM nastavlja oštro probijanje na cloud tržište
IBM

International Business Machines (IBM) kroz cijelu 2014. godinu priprema teren za jače probijanje na cloud tržište i s time ne staju ni u 2015. jer predstavili su niz usluga koje bi korisnicima trebale olakšati cijelo cloud iskustvo, bez obzira prelaze li tek na na njega ili su već prisutni.

Ono na što su se koncentrirali jest tzv. hibridni cloud. Prepotstavlja se da će to sljedećih godina biti najprofitabilniji segment cloud tržišta, a da je tako pokazuje 21,18 milijardi dolara prihoda samo u 2013. godini. Jer, korisnike sve više interesira povezivanje postojeće serverske tehnologije s nekom od tehnologija cloud providera. To je ujedno i najčešći oblik implementacije clouda, što ne čudi jer je najpraktičniji. Zato mu pristupaju bankovni sektor, resori vlada diljem svijeta, financijski sektor, osiguravajući sektor, a polako se za hibridni cloud odlučuju i drugi, što ne čudi.

To je spoj onoga u što vjerujemo jer je prisutno godinama i onoga što je budućnost. Nekako korisnicima omogućava veći osjećaj kontrole, a to je ono što u virtualnom svijetu svi traže, posebno oni koji nešto vrijedno u njemu čuvaju. Stoga ne čudi ni prognoza da će do 2017. godine sve veće kompanije koristiti hibridni cloud.

Kako bi pridobio što više tih velikih kompanija, IBM je sklopio partnerstvo s Dockerom, koji se bavi distribucijom aplikacija u cloud sustavu. I dok je Docker bio prvi korak, drugi je DataWorks, koji "mapira" konekcije između aplikacija i lokacija, a sve s ciljem "privlačenja" podataka na sigurniji način. I automatski, što je najbitnije. Potom sve podatke koje prikupi, IBM planira "prebaciti" u Watson kako bi se koristili na "inteligentniji" način, odnosno kako bi imali uvid u ono što je točno i korisno, a što nije. Uz sve to, IBM nudi i BlueMix Local, koji omogućava pohranu podataka na način koji nam najbolje odgovara. Ukratko, u ponudi će se naći sve što korisniku treba - na jednom mjestu.

Samo, ne treba se zavaravati da sve to IBM proizvodi sam, to je nemoguće u današnje vrijeme. Zato ta multikompanije ima sve veći broj partnera i preuzima sve veći broj kompanija. Na sve to potrošilo se već oko 24 milijarde američkih dolara i IBM ne misli stati, žele "dohvatiti" što više od 130 milijardi dolara vrijednog cloud tržišta.