HBOR namješta natječaj za podatkovni centar

HBOR namješta natječaj za podatkovni centar
Fotolia (ilustracija)

Nizu afera koje se vežu uz Hrvatsku banku za obnovu i razvoj pridružuje se još jedna, a to je nabava usluga podatkovnog centra koje HBOR nabavlja kroz javni natječaj objavljen 23. prosinca, dakle samo dan prije početka blagdana i čija se vrijednost procjenjuje na 13,353 milijuna kuna bez PDV-a na rok od pet godina. Otvaranje pristiglih ponuda za javni natječaj je 4. veljače 2014. u 14 sati u prostorijama HBOR-a.

Mnogi detalji ovog natječaja su vrlo sporni, no krenimo redom kako bi se dobila prava slika što je sve u natječaju namješteno i kako se preferira samo jedan dobavljač o čemu smo razgovarali s različitim izvorima na domaćem informatičko-telekomunikacijskom tržištu. Iako smo tražili odgovor HBOR-a do objave teksta još uvijek nije stigao, no rado ćemo ga objaviti.

Odmah na drugoj stranici objavljene dokumentacije vidljivo je kako se počinje namještati natječaj jer se traži da „Najveća cestovna udaljenost između lokacije Naručitelja Zelinska 3 u Zagrebu i podatkovnih centara ne smije biti više od 50 km. Obje lokacije moraju biti dostupne zaposlenicima Naručitelja u roku od 40 minuta ili manje vožnje od lokacije Naručitelja Zelinska 3 u Zagrebu autom u redovnim cestovnim uvjetima. Shodno tome, udaljenost svakog podatkovnog centra od lokacije Naručitelja Zelinska 3 je najviše 50 kilometara optimalnom rutom prema izračunu Hrvatskog autokluba na http://map.hak.hr/, što se dokazuje uvidom u navedenu Internet stranicu“.

Tome se dodaje „Lokacija primarnog podatkovnog centra mora biti izvan Zagreba na lokaciji zone ugroženosti od potresa koja je najmanje za 2 stupnja po Merkalijevoj ljestvici (MSC), niža od zone ugroženosti od potresa na lokaciji Naručitelja Zelinska 3 u Zagrebu. Relevantni podaci o potresnim zonama nalaze se na web stranicama Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) http://www.duzs.hr, a opisane su u elaboratu „Procjena ugroženosti Republike Hrvatske od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa i velikih nesreća“ iz ožujka 2013. godine“.

Takav uvjet može ispuniti samo Podatkovni centar Križ, o kojem smo pisali, jer iz analize domaće ponude podatkovnih centara jasno je vidljivo da takav  uvjet može ispuniti upravo PCK i nitko drugi. Dakle različita potresna zona i udaljenost manja od 50 kilometara.

No, kako bi se u HBOR-u osigurali da PCK dobije natječaj kreće dodatno „zaključavanje“ natječaja traži se da dobavljač usluga podatkovnog centra slijedi odrednice Tier 3 klasifikacije od Uptime instituta, no ne traži se i certifikat jer ga u Hrvatskoj rijetki imaju, ali nema i željeni dobavljač PCK. Tome treba dodati da Tier standard nije službeni standard prihvaćen od bilo kojeg međunarodnog tijela već je u pitanju privatna kompanija koja se sa svojim certifikatima nametnula kao neformalni standard.

Niti tu ne staju u HBOR-u, jer na stranici 19. natječajne dokumentacije stoji da se u data centar dobavljača svi telekomi mogu spajati pod jednakim uvjetima, što znači da automatski telekomi, osim ako se ne dogodi čudo, te počnu surađivati ispadaju iz igre. Naime teško je za očekivati da će primjerice Hrvatski telekom, Optima Telekom ili Metronet koji imaju usluge za najam dopustiti da u njihov centar s optikom uđe netko od konkurencije jer se, što je razumljivo od strane HBOR-a traži neovisnost od telekoma i alternativne telekomunikacijske rute.

Naime ovom zahtjevu u paketu treba gledati i zahtjeva da se bude uvršten na CIX listu - odnosno Croatian Internet exchange čvor što osim telekoma ima jedino od onih koji zadovoljavaju sve uvjete dakle da ima dana centar za najam upravo - pogađate upravo podatkovni centar Križ.

I dalje, kako bi i s brojkama sve odgovaralo na stranici 25. stoji zahtjev da ugovorna razina kvalitete usluge za isporuku električne energije, rashlade i mikroklimatskih uvjeta u podatkovnom centru na primarnoj lokaciji mora biti 99,982% ili više. Pogađate upravo tu brojku ima Podatkovni centar križ.

 

Cijeli dokument za javnu nabavu možete pronaći ovdje.