Troha: Upravljanje infrastrukturom podatkovnog centra - korisnici se ne moraju brinuti

Troha: Upravljanje infrastrukturom podatkovnog centra - korisnici se ne moraju brinuti
Dražen Tomić

Financiranje koje je realizirano s EBRD-om uloženo je u proširenje kapaciteta u Jastrebarskom, ističe direktor Podatkovnog centra Križ - DataCross Krešo Troha, te dodaje kako se radi o povećanju kapaciteta u energetici i strojarstvu, odnosno rashladnim sustavima, te ćemo sredstva koristiti za daljnji razvoj poslovanja.

Prema njegovim riječima omogućuju korisnicima da se ne brinu oko sustava, njegova resetiranja, upravljanja, održavanja, struje i drugih ključnih stvari bez kojih jedan podatkovni centar ne može funkcionirati. Kako je riječ o sustavu s visokom razinom sigurnosti, nije nam bilo omogućeno fotografiranje u cijelom Podatkovnom centru Križ u Jastrebarskom već samo u jednom njegovom vrlo malom dijelu.

Koliko je dosad u PCK uloženo i koliko imate korisnika? Što sve nudite svojim korisnicima?

Do sada je uloženo nešto više od 45 milijuna kuna. Imamo oko 20-tak korisnika koji koriste različite usluge koje su im na raspolaganju.

Naš bazični proizvod je prostor za kolokaciju opreme korisnika, prilagođen za nekoliko različitih usluga zavisno o potrebama i veličini. Primarni cilj su nam „veliki korisnici“, odnosno oni korisnici koji imaju puno IT opreme, ali imamo „srednjih i malih korisnika“ kojima je potrebno malo prostora za smještaj jednog ili više servera.

Govorimo o usluzi zakupa visoko sigurnog IT prostora ili serverskih ormara podržanog s dvije grane besprekidnog napajanja, redundantnim rashladnim sustavom koji se brine o stabilnoj temperaturi i vlazi unutar prostora u kojem korisnik čuva svoje servere, diskovne sustave, telekomunikacijsku opremu i sl.

S tim dijelom IT odjeli u velikim tvrtkama uglavnom imaju najviše problema jer briga oko električne energije i strojarskih instalacija nisu dio kojim se oni bave niti posjeduju potrebna stručna znanja. Najčešći problem javljaju se prilikom kvarova na klimama, agregatima, električnim prekidačima ili sustavima za besprekidno napajanje, a briga oko istog e upravo ono što je naš glavni zadatak.

Zbog toga imamo dobro uhodan tim kojem je zadatak osiguravati i održavati konstantan izvor napajanja i hlađenja bez obzira na moguće kvarove ili ispade pojedinih segmenata sustava. Radi se o posadi koja obavlja posao u nadzornom centru (NOC)24/7 365 dana u godini, a u kojem se prati rad svih sustava potrebnih za rad podatkovnog centra.

Osim toga naši korisnici mogu koristiti i našu posadu kao svoju produženu ruku u slučaju potrebe resetiranja servera, priključenja raznih kabela ili konzola na njihovu opremu, te neke složenije poslove ako korisnik to zatraži. Drugim riječima možemo za korisnika obaviti sve poslove za koje je potrebno imati direktan pristup njegovoj opremi. Ta usluga se u međunarodnom žargonu zove „SmartHands On Site“ i pružamo je također 24/7 365 dana u godini.

Osim bazičnih usluga nudimo i kompleksnije usluge kao što su PrivateCloud,PublicCloud ili neke hibridne usluge (IaaS, PaaS ili druge IT usluge kao servis) koje najčešće radimo s partnerskim IT tvrtkama koje već dobro poznaju infrastrukturu korisnika ili tu uslugu specijalno dizajniramo s partnerskom tvrtkom za pojedinog korisnika.

Strateška odluka PCK-a je da svaka IT tvrtka koja se bavi davanjem Cloud ili telekom usluga ima iste uvjete korištenja usluga podatkovnog centra kao i svaka druga. Infrastruktura koju nudi PCK je temelj za ozbiljnu Cloud infrastrukturu bez obzira koji operater je nudi.

Treba uzeti u obzir da ni najsofisticiranija Cloud infrastruktura s višestrukim redundancijama u serverima, diskovnim sustavima, te telekomunikacijskoj infrastrukturi, neće raditi ako nestane struje ili se serveri pregriju. Briga o neprekinutom izvoru električne energije i adekvatnoj rashladi prostora je osnovna zadaća PCK.

Virtualizacija i rješenja u oblaku budućnost su IT-a. Kakav je odaziv domaćih korisnika i u kojim segmentima?

Pod uslugom u oblaku ili popularno Cloud-u u Hrvatskoj, ali još uvijek i u svijetu, se provlači sve i svašta i mislim da trebamo uložiti jako puno truda u edukaciju kako bi podigli svijest o tim uslugama. Marketinški stručnjaci kažu da trebamo uložiti u „Awareness“...

„Awareness“ je pojam kojeg susrećemo i kod korisnika kojima nudimo i najjednostavniju uslugu kolokacije. Uvijek se kreće od toga da postoji problem sa sigurnošću podataka i postavlja se pitanje tko garantira pristup čuvanim podacima. Iako, kod osnovne usluge mi kao podatkovni centar, ne možemo niti fizički pristupiti poslužiteljima korisnika ako korisnik to ne želi.

Kod Cloud usluga je to daleko osjetljivije pitanje i u Hrvatskoj još uvijek vlada fama oko zaštite podataka. U većini slučajeva za to postoji i razlog, pogotovo ako uzmemo globalne Cloud operatore koji podliježu zakonima drugih država te ih sami zakoni prisiljavaju na iznimke u kojima ne mogu zaštiti podatke svojih korisnika, pa čak i bez njihovog znanja moraju ih ustupiti na zahtjev.

Zato smo zajedno s našim partnerima tome pristupili sustavno i prošli kroz sve segmente i izazove uspostave takvog sustava. Tako smo već prilikom dizajna rješavali zahtjeve koje postavljaju regulatori, razne norme ili sami korisnici.

Korisnicima ste jako olakšali upravljanje poslovanje. Što nudite?

Na inicijalni dio dizajna najviše su utjecali zahtjevi revizijskih i regulatornih tijela, odnosno regulatori i razni standardi koji kontroliraju i usklađuju financijsku industriju, a koja je jedna od najrigoroznijih u području sigurnosti.

Ukratko, bitno je napomenuti da korisnik mora upravljati i imati pod kontrolom svaki segment infrastrukture i da bilo kakva promjena ili pristup korisničkoj infrastrukturi mora biti zapisan tako da je nepromjenjiv, te da korisnik te zapise može izdvojiti izvan naše infrastrukture u realnom vremenu. Time smo postigli da je Cloud infrastruktura vrlo slična vlastitoj infrastrukturi korisnika.

Razlika je jedino što korisnik ne kupuje hardver, softverske licence, ne plaća struju, ne brine se o rashladi prostora i telekomunikacijskim linkovima, te nema troškove održavanja, amortizacije i kapitalne investicije svega navedenog.

Većinom poslova kojima se korisnički IT odjel bavio prije najma Cloud infrastrukture, bavi se i dalje. To su: administracija, upravljanje korisničkim računima, podešavanje i održavanje operacijskih sustava, instalacija i održavanje aplikacija i baza podatka, upravljanje pristupima pojedinim podacima unutar svoje tvrtke, upravljanje sigurnosnim elementima (firewall, kontentfilteri, AV zaštita, upravljanje mrežom i WLAN-ovima, itd)

Mi na usluge u oblaku ili popularno Cloud ne gledamo samo kroz prizmu virtualizacije nego puno šire i pokušavamo tu razliku prezentirati korisnicima.

Ako govorimo o ozbiljnim rješenjima u oblaku treba krenuti od toga gdje i u kakvim uvjetima Cloud operator ima smještenu opremu. Bitno je napomenuti da treba brinuti o svemu, od fizičkog pristupa opremi, stalnosti i kvaliteti el. energije kojom se cijeli sustav napaja, konstantnoj temperaturi i vlazi u prostoru, itd.

Zato smo za suradnju izabrali partnere koji imaju opremu smještenu u našem podatkovnom centru u Jastrebarskom. Radi se o IaaS i PaaS uslugama koje su više-manje prilagođene za svakog korisnika zasebno. Točnije, korisnik zakupi resurse u obliku količine procesora, memorije, diskovnog prostora, mrežnih segmenata, privatnih telekomunikacijskih vodova, Internet pristupa, vatro zida itd.

Nakon što se korisniku dodjele traženi resursi, on sam upravlja sustavom. Instalira poslužitelje, određuje u koji segment mreže će postaviti pojedini poslužitelj te izabire jedan ili više vatrozida kojima kontrolira promet između pojedinih segmenata mreže ili Interneta.

Bitno je napomenuti da se radi o kombinaciji različitih virtualnih okolina i fizičkih poslužitelja i to na različitim platformama.Na primjer može se kombinirati IBM power serija AIX OS, System I ili AS400, te Linux na Power ili Intel platformi, Windows OS itd...

Niste orijentirani samo na jednog proizvođača opreme...

Što se tiče platforme naši partneri nisu vezani za jednog proizvođača opreme. U Jastrebarskom je instalirana najveća IBM Pure-Flex platforma sa RISC procesorima u Hrvatskoj. Intel Cloud platformu čiji kapaciteti se mjere u desetcima terabajta RAM-a, više stotina CPU-a, i više stotina terabajta diskovnog prostora, a koristi se „Hitachi UnifiedComputePlatform“. Za rezervne (Backup) sustave koriste se NetApp i Fujitsu diskovni sustavi, te Fujitsu blade poslužitelji.

Mrežna infrastruktura je agregirana na Cisco opremi,a radi se o 10G sučeljima prema svim poslužiteljima. Diskovni sustavi su odvojeni na posebnu SAN mrežu kojom upravljaju Brocade preklopnici zadnje generacije. Internet Peerig-om upravljaju HP usmjerivači. Trenutno smo spojeni na dva Tier 1 međunarodna telekom operatora, jednog domaćeg, te na CIX na kojem se usmjerava promet prema domaćim telekom operatorima.

Svaki korisnik može birati jednu ili više od nekoliko ponuđenih firewall platformi, radi se isključivo u UTM ili Next -Generation firewall rješenjima prilagođenim za rad u Cloud infrastrukturi.

PCK je jedno od rijetkih takvih rješenja. Koliko je snažna konkurencija u Hrvatskoj i možete li svoje usluge nuditi i nudite li ih u inozemstvu?

Da, postoji konkurencija i u Hrvatskoj, iako ne ciljamo isto tržište. PCK je prilagodio svoje usluge velikim korisnicima kojima treba veliki prostor i visoka gustoća električne energije po metru kvadratnom. Za srednje i male korisnike se ponekad preklapamo s konkurencijom, a ponekad i surađujemo.

Što se tiče međunarodnih korisnika imamo ih nekoliko,isto tako imamo iznimno dobru telekomunikacijsku povezanost i konkurentne cijene. Tako da nas ništa ne sprječava da svoje usluge nudimo u cijeloj regiji.

Kakvi su vam cjenovni razredi u usporedbi sa sličnim uslugama u inozemstvu?

Prema provedenoj analizi tržišta koju je izradila međunarodna konzultantska tvrtka koju je angažirao EBRD nalazimo se među najkonkurentnijim davateljima usluga podatkovnih centara u ovom dijelu Europe, a samim time i u Hrvatskoj.

Koji su vam ključni korisnici odnosno industrije iz kojih dolaze?

Radi se o velikim trgovačkim lancima, akademskoj zajednici, osiguravajućim društvima te bankarskom sektoru. Veliki potencijalni korisnik je državna uprava i javna poduzeća, no za sada još nemamo sklopljen ni jedan ugovor. Razgovarali smo s nekoliko institucija i dokazali velike uštede koje mogu ostvariti u partnerstvu sa nama,te sada čekamo odluke pojedinih tijela i njihovih odgovornih osoba.

Možete li malo pojasniti što tehnološki, što kroz usluge,konkretno nudite korisnicima?

Već ranije je dosta toga opisano u prethodnim odgovorima. No, evo jadan kratak odgovor koji može objediniti usluge i proizvode gore navedene.

PCK svojim korisnicima nudi standardizirani, visoko učinkoviti prostor za smještaj IT opreme. PCK ima specijalizirane zaposlenike za upravljanje kompleksnim, redundantnim, elektroenergetskim i strojarskim sustavima za napajanje i hlađenje IT opreme korisnika.

U sklopu usluga osigurana je iznimno visoka tehnička i fizička zaštita prostora. Certificirani samo sukladno ISO27001 i ISO 9001 normama.

Kakvi su vam planovi razvoja u narednom razdoblju ne samo kroz novac EBRD-a?

Daljnji planovi su vezani za širenje na domaće, ali i na međunarodno tržište. Tehnički smo potpuno opremljeni tako da možemo u jako kratkom roku primiti bilo kojeg domaćeg korisnika, te većinu korisnika s kojima razgovaramo na međunarodnom tržištu.

Osim pojačanja prodajnih aktivnosti imamo u planu certifikaciju sukladno normi ISO 14000, te smo pred završetkom nekih drugih sigurnosnih akreditacija.

Nakon što,do kraja, ispitamo potrebe tržišta i vidimo kako će se razvijati gospodarstvo u regiji, planiramo pokrenuti gradnju podatkovnog centra u Križu. Naime, tamo smo osigurali zemljište i pripremili svu potrebnu projektnu dokumentaciju.

U postojećem podatkovnom centru u Jastrebarskom radit će se na proširenju kapaciteta sukladno novim useljenjima korisnika.