Četiri od pet developera koristi open source tehnologije

Četiri od pet developera koristi open source tehnologije

Apple bilježi sjajne rezultate prodaje svojih uređaja, izuzev tableta, što ostavlja dojam da „otvoreni“ tip tehnologije ipak nije prvi izbor većine populacije koja koristi informatičku i komunikacijsku tehnologiju. Ipak, rezultati istraživanja provedenog na 1400 osoba od strane Forrester Research, Black Duck i North Bridge Venture Partners pokazuju da 80 posto programera i raznih dizajnera koriste tehnologiju „otvorenog“ tipa!

Točnije, riječ je o njih četiri od pet i ti rezultati svakako su relevantni jer pokazuju smjer koji bira većina uključena u sve što se koristi, ili se može koristiti. Tu je riječ o aplikacijama, operativnim sustavima, servisima, serverima, uslugama apsolutno svake vrste.

Razlozi prelaska većine programera i dizajnera na "otvoreni" tip tehnologije jest u pouzdanosti i boljim performansama, ali i slobodi koja se pruža. Naime, to im je prilika da ispituju granice i konstantno stvaraju nešto novo. Uostalom, i tehnologije "zatvorenog" tipa koriste otkrića tehnologije "otvorenog" tipa, ali ih i ograničavaju do mjere koja im se čini optimalna.

Ali dok bi netko iz cijele ove priče mogao zaključiti da bi ova svojevrsna revolucija mogla mijenjati isključivo tržište pametnih telefona, tableta, računala i inih 'gadgeta', to nije tako. Najviše će profitirati vladini sektori, obrazovanje i zdravstvo jer će biti jeftiniji, kvalitetniji, lakši za održavanje i općenito bolji u svakom mogućem segmentu. Tomu je tako jer softveri "otvorenog" tipa ne traže tipičnu zamjenu onoga što je zastarjelo, oni su temelj za novi softver.

Svejedno, Windows kao operativni sustav i dalje prevladava čak i među programerima i dizajnerima, na njemu rade. To je zanimljivo, ali i pokazuje da se na jednom relativno ograničenom operativnom sustavu može stvarati nešto što konstantno pomiče granice i dopušta svima da u tome sudjeluju.