Zašto Irska postaje vrlo bitna destinacija za osnivače europskih startupa?

Zašto Irska postaje vrlo bitna destinacija za osnivače europskih startupa?
Wikipedia

Irska se proteklih nekoliko godina oporavlja od ekonomskog kolapsa koji je stigao 2008. godine sa svjetskom krizom, ali pritom pokušavaju pokrenuti i neke dijelove gospodarstva koji su mirovali ili nisu postojali do prije šest ili sedam godina - a tiču se IT sektora, osnivanja startup kompanija i poticaja da se razvijaju u Irskoj.

Facebook, Google i Twitter su prepoznali napore Irske i "doselili" se u Dublin, otkud "operiraju" po cijeloj Europi. A sve je to tako jer je tamošnja vlada prepoznala što budućnost donosi pa poticajima u IT sektoru zapravo želi zadržati (i privući) velike tvrtke u Irsku, odnosno omogućiti plodno tlo za tvrtke koje bi mogle postati velike upravo u Irskoj.

Osim poticajima, čine to i poreznim olakšicama, a već postoji i projekt koji djeluje pod svim zakonima i regulativama Europske unije - Start u Irskoj. Jednostavan naziv za jednostavan početak. Stoga, ne čudi što u Irsku ne dolaze više samo kompanije iz Sjedinjenih Američkih Država već i one iz same Europe. Jeftinije im je početi u Irskoj nego u matičnoj domovini.

Točnije, svaki startup dobiva 15 tisuća eura za početak, ali pod uvjetom da Irska ima deset posto udjela u tvrtki. Odlična ideja, bez obzira što velika većina startupova propada vrlo brzo. No samo jedna "zlatna koka" vraća uloženo. Računica je samim time jasna, a i ne ide samo na teret Irske, Europska unija je prepoznala projekte pa Irska dobiva ponešto sredstava iz europskih fondova.

Odličan je to primjer i za zemlju kao Hrvatska, koja je neistražena oaza, nalazi se praktički u samom centru Europe i lako bi se povezala sa svima. Samo bi trebalo malo volje od strane nadređenih i stvar bi krenula, bilo bi to ulaganje u budućnost. No sve bi morali biti transparentno od samog starta, što u Irskoj nije posve slučaj jer Apple je otkrio način kako putem nje maskirati milijarde dolara poreza. Sumnja se da isto čine i Facebook, Twitter i Google. Ukoliko bi se to pokazalo točnim, vjerojatno bi usporilo razvoj koji je pokrenut.