Stabilizacija godišnje inflacije potrošačkih cijena na 1,4 posto

Stabilizacija godišnje inflacije potrošačkih cijena na 1,4 posto

U listopadu je godišnja stopa inflacije ostala na razini od 1,4 posto. Iako je to njezina ponovljena najviša razina u ovoj godini, ona ipak ostaje u zoni koja se karakterizira blagom, odnosno vrlo umjerenom. U listopadu su porasle cijene svih osnovnih komponenata indeksa potrošačkih cijena, a najznačajniji izravni inflatorni pritisci, kao i ranijih mjeseci, generirali su se iz cijena hrane koje su porasle za 3,2 posto.

Uz to, cijene skupine roba Energija (električna energija, plin, tekuća i kruta goriva, toplinska energija te goriva i maziva), koje su u većem dijelu godine predstavljale deflatorni izvor, u listopadu su porasle za 0,3 posto, primarno pod utjecajem promjena cijena električne energije. Naime, cijene električne energije su zbog smanjenja PDV-a početkom godine niže na godišnjoj razini (u prosjeku prvih osam mjeseci -9,7  posto), a zbog povećanja naknade za obnovljive izvore energije od 1. rujna njihov je pad znatno ublažen (u listopadu -3,9 posto), čime se ublažio i njihov deflatorni pritisak na skupinu roba Energija, a posredno i na opću razinu potrošačkih cijena.

Iako se u sljedećim mjesecima može očekivati nešto veći rast cijena hrane zbog nepovoljnih agrometeoroloških prilika, u kontekstu umjerenoga rasta potražnje zbog sporoga oporavka tržišta rada te umjerenog rasta uvoznih cijena (posebno nafte), u preostala dva mjeseca ove godine očekujemo zadržavanje potrošačkih cijena u zoni blage inflacije (ispod 2 posto). Prema najnovijim projekcijama Europske komisije, u Hrvatskoj kao i u cijeloj EU, inflacija će ostati umjereno blaga i u srednjoročnom razdoblju: u sljedeće dvije godine ostat će ispod 2 posto, s time da će u Hrvatskoj biti nešto niža od prosjeka EU.