Podatkovno-znanstveni trendovi koji će znatno unaprijediti vaše poslovanje

Podatkovno-znanstveni trendovi koji će znatno unaprijediti vaše poslovanje
Fotolia

Analiza podataka budućnost je poslovanja i zato se o obradi podataka govori kao znanosti. Ipak je to posebno polje i potrebni su stručnjaci koji će na temelju podataka koje dobiju od vas ili „treće strane“ pomoći u razvoju poslovanja onih koji ih angažiraju.

Kako bi se bolje približilo obradu podataka, treba na to gledati kao znanost povezanu s IT, marketingom, analitikom i proizvodom. Tu je riječ o kompleksnim algoritmima, datasetovima i "beskrajnim" statističkim kodovima. Zato ima ova znanost dijelove i u inženjeringu, kao i statistici. Ali krajnji cilj na kraju priče najčešće je "podići" nivo poslovanja na temelju dobivenih podataka. Iako se, naravno, analizom podataka može dolaziti i do drugih spoznaja, vezanih uz demografiju i slično.

Ali koncentrirajmo se na poslovni segment i tri točke koje najbolje opisuju koliko brzo se može pokrenuti poslovanje ako se koristimo analizom podataka.

1. Prognoze

Sposobnost da se točno prognozira prodaja velika je prednost i u startu pomaže. Do toga se dolazi tako što se obrade podaci o tržištu, prodaji sličnih proizvoda, prodaji pzoivoda približne ili iste cijene, kupovnoj moći korisnika, njihovim navikama... Podataka je mnogo, nekad se prikupljaju mjesecima, ali kad marketing dobije podatke kojima može baratati, teško da će oni biti krivi.

2. Nepredviljivost i prilagodba

Lako je prikupiti podatke, nešto teže je obraditi ih i rasporediti, ali najteže je transformirati tu analizu u "što ako". Naime, analizom dobijemo ono što bi se oglo dogoditi, ali što ako dođe do inflacije, što ako proizvod kasni i što ako se dogodi još nešto nepredviđeno. Zato uvijek treba ostaviti prostor za to i sve iznad prognoze bit će pun pogodak. Dakle, na "statističku pogrešku" uvijek treba paziti i u principu bolje prođu oni koji idu u minus, a ne u plus.

Samsung je predvidio 65 milijuna isporuka Galaxy S6 i S6 Edge, a sad je prognoza na 40-45 milijuna. Apple je predvidio 58 milijuna isporuka iPhonea i dogurao do 61,2 milijuna. Tko je bolje ispao u oku promatrača?

3. Licenca

Licencirani proizvođači lakše dođu do jakih klijenata jer licenca ostavlja dojam ozbiljnosti i stručnosti pa itekako dobro dođe.

Sve u svemu, možda će vas analiza i obrada podataka isprva koštati, ali ako želite dugoročno profitirati od posla kojim se bavite, okrenite joj se.