Plaće u Hrvatskoj u usporedbi s prošlom godinom u porastu

Plaće u Hrvatskoj u usporedbi s prošlom godinom u porastu
Fotolia

Prema prvim rezultatima Državnog zavoda za statistiku, u srpnju je zabilježen pad plaća na mjesečnoj, uz rast na godišnjoj razini. Tako je prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama isplaćena za srpanj ove godine iznosila 5.716 kuna, što je 94 kune ili 1,6 % manje nego u prethodnome mjesecu, a 186 kuna ili 3,4 % više nego u tom mjesecu prošle godine.

Istodobno je prosječna bruto plaća isplaćena u srpnju iznosila 8.069 kuna, što je 138 kuna ili 1,7 % manje nego u lipnju. Na godišnjoj je razini bruto plaća porasla za 102 kune ili za 1,3 %. S obzirom na činjenicu da je srpanj bio obilježen deflacijom na mjesečnoj i godišnjoj razini, kretanja realnih plaća bila su povoljnija od nominalnih. Stoga je na godišnjoj razini realna neto plaća porasla za 3,8 %, dok je istodobno realna bruto plaća povećana za 1,7 %.

U načelu, nastavlja se razdoblje povoljnijega kretanja neto plaće u odnosu na bruto plaću, što je rezultat promjena u oporezivanju dohotka koje se primjenjuju u ovoj godini. Pritom se realan rast bruto plaće na godišnjoj razini proteže u kontinuitetu od lipnja prošle godine, dok je kontinuitet rasta realne neto plaće nešto kraći (od prosinca prošle godine), ali znatno izraženiji zbog utjecaja navedenih poreznih promjena. Rast neto plaće omogućuje veću potrošnju stanovništva, što pozitivno utječe na kretanje BDP-a.

Pri takvoj dinamici kretanja plaća, i kumulativne rezultate ostvarene u prvih sedam mjeseci ove godine obilježava rast plaća u odnosu na to razdoblje prethodne godine. Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u prvih sedam mjeseci ove godine iznosila je 5.689 kuna, što je 180 kuna ili 3,3 % više nego u tom razdoblju prošle godine. Istodobno je prosječna bruto plaća iznosila 8.032 kune, što je 89 kuna ili 1,1 % više nego u prvih sedam mjeseci prošle godine.

U odnosu na slične zemlje, i u srpnju je zadržana situacija u kojoj Hrvatska (1.065 eura) i  Slovenija (1.542 eura) bilježe prosječnu mjesečnu bruto plaću višu od tisuću eura. Istodobno je prosječna mjesečna bruto plaća u Poljskoj iznosila 986 eura, u Mađarskoj 784 eura, u Crnoj Gori 719 eura, u Bosni i Hercegovini 665 eura te u Srbiji 521 euro.

U nastavku godine se ne očekuju promjene u tendencijama kretanja plaća, što znači da će se zadržati povoljnije kretanje neto plaće u odnosu na bruto plaću kao rezultat promjena u oporezivanju dohotka, poručuju iz Hrvatske gospodarske komore.