Ove godine u investicije u europske tehnološke tvrtke dosegle rekordnih 19 milijardi dolara

Ove godine u investicije u europske tehnološke tvrtke dosegle rekordnih 19 milijardi dolara
Fotolia

Silicijska dolina svijet je za sebe jer samo u trećem kvartalu ove godine investicije su za 1201 startup dosegnule 19 milijardi američkih dolara. Primjerice, upravo to je brojka koju su startupi na prostoru Europske unije uspjeli dosegnuti kroz cijelu 2017. godinu. I dok bi to na prvu moglo izgledati kao da Europa stagnira, upravo suprotno.

Kao što je rečeno, Silicijska dolina svijet je za sebe i zato je poticajno vidjeti da postoje i oni manji svjetovi u kojima se nešto poticajno događa. Posebno jer se toliko tinte potrošilo na kukanje kako europska startup scena nije na razinama koje bi bile zadovoljavajuće. A jest. I brojke to potvrđuju.

Očekivano, s 5,4 milijardi dolara investicija na prvom je mjestu Velika Britanija, potom daleko iza s 2,5 milijarde dolara slijedi Njemačka i na trećem je mjestu Francuska s 2,1 milijardom. Nastavak je to stabilnog rasta u odnosu na prethodne godine i potpuno u suprotnosti s predviđanjima.

Jer, kad je Brexit izglasan na referendumu i kad se britanska premijerka odlučila pokrenuti proces izdvajanja Velike Britanije iz Europske unije, razmatrali su se najcrnji scenariji i čak se vjerovalo da ne mogu biti izbjegnuti. Govorilo se da će mladi talenti zamijeniti britansko područje irskim, njemačkim ili francuskim te da će cijela britanska ekonomija patiti.

Konkretno, 18 posto investitora i osnivača startupa bilo je pesimistično kad se kao tema nametala europska startup scena u vremenu nakon izlaska Velike Britanije iz EU. Uz to, posljednjih 12 mjeseci uistinu je sve teže u Velikoj Britaniji doći do investicija, ali one i dalje postoje. Samo se pomnije prati kome će biti dodijeljene.

I sve to dovelo je do situacije da se 2016. završila s 14,6 milijardi dolara investicija, a ova će s 19 milijardi dolara. Tako nešto treba proslaviti i krenuti jednako snažno u 2018.