KOVAČEVIĆ: Znanje i inovativni principi se isplate

KOVAČEVIĆ: Znanje i inovativni principi se isplate
Dražen Tomić

Poslovna 2016. godina, ova što je sada na izmaku bila zahtjevna, no završit ćemo godinu sa stabilnim poslovnim rezultatima, novim kupcima, nove razvojne projekte potvrdila je za ICTbusiness.info predsjednica Ericssona Nikole Tesle Gordana Kovačević.

Prema njezinim riječima Već je sasvim izvjesno da će nova 2017. godina u tehnološkom smislu biti u znaku novih tehnologija: 5G, IoT i Big Data, a digitalna transformacija u punom je zamahu i svakim danom sve se više ubrzava i zahvaća apsolutno sva područja ljudskog djelovanja, a digitalna transformacija društva postaje paradigma trećeg tisućljeća u koje smo zakoračili.

Kakvom ocjenjujete ovu 2016. godinu, koja su bila ključna događanja u poslovanju te što biste posebno istaknuli?

Iako je godina koja je na izmaku bila veoma zahtjevna i puna izazova, prve procjene govore, da će za Ericsson Nikolu Teslu to biti još jedna u nizu godina sa stabilnim poslovnim rezultatima. Ovu poslovnu godinu pamtit ćemo posebno po potpisivanju ugovora na izvoznim tržištima s četiri nova kupca u Moldoviji, Bjelorusiji, Armeniji i Kazahstanu. Zahvaljujući širenju poslovanja i novim odgovornostima izvoz usluga u Ericsson i dalje raste. To su činjenice koje pokazuju da su kvaliteta i visoka dodana vrijednost koju naši stručnjaci isporučuju, ponajprije kroz razvojno istraživačke i druge ekspertne aktivnosti, prepoznate širom svijeta kao i u korporaciji Ericsson. Kada je riječ o hrvatskom tržištu iznimno smo ponosni na uspješan završetak implementacije Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra.

Radi se o strateški važnom projektu na nacionalnoj razini koji sada, kada je u potpunosti implementiran, korisnicima osigurava puno bolji, brži i jednostavniji uvid u objedinjene podatke iz zemljišnih knjiga i katastra. Uz to, jako smo zadovoljni što smo visoku razinu informatizacije zdravstva u Hrvatskoj, ostvarenu kroz CEZIH, ove godine uspješno dodatno unaprijedili implementacijom središnjeg elektroničkog zdravstvenog zapisa tzv. e-Kartona i uslugama m-Zdravstva u praćenju zdravstvenog stanja kroničnih pacijenata. Ponosni smo da su stručnjaci Ericssona Nikole Tesle u suradnji s partnerima i resornim ministarstvima pokazali kvalitetu i znanje čime na najbolji način doprinosimo društvu i bržem gospodarskom oporavku zemlje.

Realizacijom svih ovih važnih projekta ostvarili smo odlične reference za kompaniju, ali i hrvatsko gospodarstvo i pokazali da se, usprkos zahtjevnom okruženju i teškoćama, znanjem i inovativnim pristupom svakom projektu mogu ostvariti kvalitetni rezultati. Poslovnu suradnju s našim tradicionalnim partnerima kao što su Vipnet, HT, Crnogorski telekom, HT Mostar, BH Telekom, IPKO nastavili smo kvalitetno i tijekom 2016. godine.

Što očekujete od 2017. godine?

Već je sasvim izvjesno da će nova 2017. godina u tehnološkom smislu biti u znaku novih tehnologija: 5G, IoT i Big Data. Brze promjene u ICT industriji neprekidno stvaraju nova tehnološka dostignuća koja nude korisnicima neograničene mogućnosti i nove poslovne prilike. Digitalna transformacija u punom je zamahu i svakim danom sve se više ubrzava i zahvaća apsolutno sva područja ljudskog djelovanja, a digitalna transformacija društva postaje paradigma trećeg tisućljeća u koje smo zakoračili.

Procjene govore da će u sljedećih nekoliko godina inteligentne digitalne mreže povezati milijarde različitih uređaja u svijetu što će značajno utjecati na navike, potrebe i ponašanje suvremenog čovjeka u poslovnom i privatnom okruženju. Mi u Ericssonu Nikoli Tesli jedan smo od važnih čimbenika  i inicijatora pozitivnih promjena i transformacije hrvatskog društva.

ICT tehnologija ima ogroman potencijal za razvoj svih industrijskih grana, društvenih djelatnosti i unaprjeđenje života te poticanje kreativnosti svakog pojedinca u društvu. Sama ICT industrija se razvija usprkos svim izazovima.  Tako su prihodi ICT sektora prošle godine premašili 30 milijardi kuna, od toga 5 milijardi odnosi se na izvoz, uz rekordni rast sektora od 7 posto. Najave i prvi potezi novoizabrane Vlade RH ohrabruju što ulijeva nadu da će ICT industrija uskoro biti prepoznata kao strateški važna industrijska grana koja je ujedno i generator željno očekivanog gospodarskog oporavka Hrvatske. Zadovoljni smo poreznom reformom koja je ovih dana prihvaćena u Saboru jer će smanjiti porezni pritisak na gospodarstvo i rasteretiti dohodak zaposlenika što će naknadu za ostvareni rad stručnjaka različitih profila učinila konkurentnijom, a poslovanje u Hrvatskoj prihvatljivijim za postojeće i nove poduzetnike.

Koje su promjene potrebne?

Ono što predstoji je revizija Strategije pametne specijalizacije i to na način da se ICT prepozna kao prioritetna industrija s velikim inovacijskim potencijalom kako bismo mogli doći do boljih prilika u EU fondovima.

Nadam se da će nova Vlada u Hrvatskoj nastaviti s realizacijom projekta informatizacije državne uprave, jer je to nužno kako ne bismo zaostajali za ostalim članicama EU koje intenzivno rade na ostvarivanju ciljeva Strategije Europa 2020., a to su pametan, održiv i uključiv rast.

Sve nas koji se bavimo R&D aktivnostima zabrinjava podatak o tome da Hrvatska ulaže u istraživanje i razvoj svega 0,8 posto svog BDP-a, a porezna olakšica za istraživačko-razvojne aktivnosti, odnosno umanjenje stope poreza na dobit, ukinuta je 2015. godine. Na taj su način u veoma nepovoljan položaj dovedeni svi razvojno-istraživački centri u Hrvatskoj, od malih, srednjih i velikih među kojima je najveći upravo razvojno istraživački centar Ericssona Nikole Tesle u kojem radi više od 1200 stručnjaka na globalnim poslovima razvoja najsloženijih informacijsko-komunikacijskih proizvoda, rješenja i usluga visoke dodane vrijednosti. Jedna od najozbiljnijih tema, koja traži hitna rješenja u obrazovnom sustavu, je svakako ona o nedostatku ICT stručnjaka.

Danas u Hrvatskoj godišnje oko 1000 mladih ljudi završava školovanje iz STEM područja, što je duplo manje od potreba, a uz to smo suočeni i s velikom odljevom mozgova. Problem je još i veći, ako se zna da adekvatnih kadrova nedostaje i u cijeloj Europskoj Uniji gdje uz 21,5 milijuna nezaposlenih, poslodavci u ICT-u ne mogu pronaći potrebne stručnjake.

ICT je globalna industrija koja se vrlo lako seli tamo gdje ima bolje uvjete. Zato smatram da trebamo brze promjene uključujući i hitno donošenja potrebnih odluka koje će podržati razvoj i održivost ICT sektora, uključujući razvojno-istraživačke aktivnosti. To je jedini način da kao društvo iskoristimo velike šanse i prilike koje su pred nama. Ujedno, koristim priliku naglasiti da s optimizmom gledamo na poslovnu 2017. godinu, a Ericsson Nikola Tesla je osnažena i pripremljena za nove poslovne izazove.