Gustoća robota je nova mjera koja elegantno prikazuje kakva se revolucija sada događa

Gustoća robota je nova mjera koja elegantno prikazuje kakva se revolucija sada događa
Shutterstock

Roboti polako i sigurno mijenjaju ljude na radnim mjestima, prvenstveno onima koja su fizički zahtjevna ili onima gdje je potrebna puna koncentracija, preciznost i efikasnost. Ili, jednostavno mijenjaju ljude na radnim mjestima koja radnom snagom defiticarna, što se često događa u razvijenijim zemljama svijeta. Čak postoje i brojke kojima se potvrđuje ta zastupljenost robota na radnim mjestima, a stručnjaci je u mjerenjima nazivaju „gustoćom robota“.

Slično je i sa stanovnicima, mjeri se njihova gustoća na određenom području. Samo, umjesto područja, kod robota se gleda koliko ih ima u odnosu na "ljudsku radnu snagu". Konkretnije, statistku tog tipa provodi Međunarodna federacija za robotiku (IFR - International Federation of Robotics) i njene su brojke iznimno relevantne.

Pa tako možemo vidjeti da se revolucija događa dok ovo pišemo, odnosno, dok ovo čitate. Trenutno na svjetskoj razini postoji 74 robota na deset tisuća zaposlenih, što je za osam više nego u 2015. godini. Ako pak gledamo regionalno, Europa je na prvom mjestu s 99 robota na deset tisuća zaposlenika. Obje Amerike su na prosjeku od 84 robota na deset tisuća zaposlenih, a Azija je na 63 robota, što se može "zahvaliti" jeftinoj radnoj snazi.

Ipak, i na tom najvećem kontinentu svijetu situacija se bitno mijenja s obzirom da je od 2010. do 2016. zabilježen rast od devet posto. Također, kad pogledamo Južnu Koreju, ona je svjetski rekorder s čak 631 robotom na deset tisuća zaposlenih. Kina je na njih tek 68, ali ne tako davno, u 2013., bila je na svega njih 23 pa se može slobodno kazati da se uvelike mijenja situacija na bolje.

Također, Kinezi do početka 2020. žele biti na stotinjak robota, a Europa bi u tom razdoblju trebala biti na minimalno njih 120. Već do 2025. i potpune transformacije ponukane mobilnom mrežom pete generacije, Internetom stvari, jeftinijim komponentama i napretkom na području robotike, situacija će biti višestruko bolja nego trenutno.