Galić: Istanbul je prilika za domaći IT sektor

Galić: Istanbul je prilika za domaći IT sektor

Ususret sajmu CeBIT Bilisim Eurasia u Istanbulu koji se održava do 11.-14. Rujna razgovarali smo s Milanom Galićem predstavnikom tvrtke Deustche Messe koja osim CeBIT u Hannoveru, organizira i sajmove u Istanbulu, Sydneyu, Bangaloreu, Porto Alagreu i mnoge druge sajmove kako u Njemačkoj i inozemstvu. Galić ističe kako je odlazak u Istanbul važan iskorak za domaći IT sektor koji je postao strateški važan. To dokazuje, prema njegovim riječima i odlazak 29 hrvatskih tvrtki na zajednički izložbeni prostor od 150 četvornih metara čiji izgled možete vidjeti ovdje, a nastup su pomogli ili u organizaciji sudjelovali i HGK, HUP, CISEx, ministarstvo gospodarstva.

Pred nama je sajam CeBIT Bilisim Eurasia koji se održava od 11. do 14. rujna u Istanbulu. Kakav je interes za nastup, kako će se predstaviti hrvatske tvrtke i na kolikom izložbenom prostoru?

Interes je iznad svih optimističnih očekivanja.

Hrvatski IT sektor je jedan od najbrže rastućih sektora, s vrlo visokim postotkom izvoza, sektor koji bilježi porast zapošljavanja i stalno postoje otvoreni natječaji za radna mjesta u ICT-u.

Skoro sva ICT udruženja (pri HUP-u, HGK, CiSEX, te Ministarstvo gospodarstva prepoznali su Tursku kao zanimljivo tržište, s visokim stopama gospodarskog rasta, velikim investicijama u ICT,  mladom populacijom sklonom novim tehnologijama.

Nakon objave informacije da se planira zajednički nastup, u vrlo kratkom roku odazvalo se 29 tvrtki, među kojima su najveći hrvatski proizvođači softvera.

Zajednički je prostor od 150 m2 vrlo atraktivno i prepoznatljivo dizajniran, s idejom da se promovira kompletan hrvatski ICT potencijal, kroz predstavnike udruženja i pojedinih tvrtki. Kod planiranja štanda nije se išlo na varijantu da svatko ima svoj mini pult na kojem netko sjedi i čeka posjetitelja, već je cilj da se unaprijed dogovore susreti s potencijalnim partnerima. U te dogovore uključile su se sve institucije i udruge te gospodarska diplomacija.

Što tvrtke očekuje na sajmu u Istanbulu, kakve se prilike otvaraju?

Da parafraziram reklamnu kampanju jedne pivovare tijekom nogometnog prvenstva? Došli smo ostaviti trag!" i već ga polako ostavljamo. Činjenica je da smo s 29 tvrtki prva zemlja iza Turske domaćina s brojem izlagača. Sigurno će nas primijetiti i čuti za nas. Tvrtke nastoje na razne načine dozvati na sajam potencijalne partnere i korisnike iz sektora za koje nude usluge. Važno je uspostaviti kontakte. Nitko ne očekuje da će nam na prvom nastupu, koliko god mi bili lijepi i pametni netko dati milijunske ugovore.

Ali već kad dobijemo mogućnost nešto reći o sebi, otvaraju se prilike. Paralelno sa sajmom odvija se i vrlo zanimljiv konferencijski program, na temu e-zdravstva i IT u prometu velikih gradova. Neke naše tvrtke sa svojim izlaganjima čak sudjeluju na konferenciji i siguran sam da će privući pozornost.

Jeste li već počeli s pripremama za CeBIT 2015 u Hannoveru?

Nismo još, iako smo trebali. Moramo im dati malo zraka koji dan nakon Istanbula. Vjerujem da će dobar dio tvrtki iskazati interes i za hannoverski CeBIT, koji je i dalje ICT događaj broj 1 u svijetu, kada je riječ o poslovnim rješenjima i B2B susretima. U Hannover dolaze svjetski prvaci među izlagačima i posjetiteljima.

Preko 200 tisuća stručnih posjetitelja iz 120 zemalja, 3.700 novinara, stotinjak političkih izaslanstava i tisuće sati konferencijskih programa, jamac su vrlo velikih poslovnih mogućnosti.

I sljedeće godine teme u fokusu CeBIT-a su ERP, e-commerce rješenja, ECM; Data centri, BIG Data, Business intelligence, Cloud rješenja, Mobile business rješenja, Security, Communication and Networking. Također se najavljuje vrlo živahna Start-up scena.

Nadam se da će izlagači iz Istanbula stvoriti kritičnu masu za odlazak u Hannover s još nekoliko novih sudionika ili zainteresiranih te da ćemo krasan štand iz Istanbula preseliti u Hannover, barem na 100-tinjak kvadrata.

Koliko ste zadovoljni potporom ministarstava, HGK?

Ministarstvo gospodarstva i HGK odigrali su, usudio bih se reći, presudnu ulogu za uspjeh i ovakav odaziv. Izdvojili su značajna financijska sredstva za financiranje nastupa i skoro čitav projekt bi se mogao financirati od tih sredstava. Kako je odaziv bio velik odlučeno je i da tvrtke participiraju u iznosu od 1000 EUR-a, no interes nije opao, dapače. Ipak cijela priča je započela još prošle jeseni razgovorom s bivšim predsjednikom i vrlo aktivnim članom CiSEX-a i vašim uglednim kolumnistom Draženom Oreščaninom, vlasnikom i direktorom Poslovne Inteligencije. Dražen je pokazao interes za nastup i izravno animirao nekoliko članica CiSEX-a, tako da smo u početku imali 10-tak zainteresiranih. On je tu pozitivnu energiju i entuzijazam prenio na jednako energičnog i odlučnog sadašnjeg predsjednika CiSEX-a Nikolu Dujmovića iz SPAN-a.

Nakon toga su se uključili kolege iz HUP-a i čini mi se da smo na ovom projektu doživjeli rijetko viđenu pozitivnu energiju i izvrsnu suradnju svih udruženja (među kojima inače često i ne cvjeta takva ljubav :-))

Nakon odluke o nastupu i sporazuma između HGK i MINGO, lavovski dio organizacijskog, tehničkog i komunikacijskog posla  odradili su Saša Friedman i Igor Škevin iz HGK, uz ostale članove organizacijskog odbora sačinjenog od svih predstavnika udruga (Amera Zulić Vrabec - IN2 HUP, Ratko Mutavdžić, Jasminka Martinović - HUP, Jan Sulik - MINGO, Tomislav Bronzin - CITUS HGK:IT, isprike ako sam koga zaboravio)

S obzirom na to da hrvatske tvrtke idu i na druge sajmove koje organizira Deutsche Messe AG, koji su planovi za sljedeću godinu?

Vrlo ambiciozni! A te vrle ambicije temeljim na dosadašnjem iskustvu i razgovorima s tvrtkama koje već nastupaju na tim sajmovima. Uzmimo za primjer DOMOTEX - najveći stručni sajam podnih obloga u svijetu koji se održava od 17.-20.01.2015. http://www.domotex.de Prije 14 godina nastupilo je nekoliko tvrtki - proizvođača parketa na površini od 80 m2 također uz potporu HGK. Ove je godine 12 naših tvrtki nastupilo na oko 500 m2. Dobar je dio njih već odavno odlučio nastupiti na vlastitim izložbenim prostorima i znatno većim od prijašnjih. Zahvaljujući kontinuiranom nastupu na DOMOTEX-u, većina njih izvozi više od 80 posto proizvodnje, nema problema s naplatom, a svake godine dođe i neki novi kupac. To je razlog zašto će svi oni doći i iduće godine u siječnju, a uz to i još neki novi, ugledavši se na primjere svojih prethodnika.

Iz istog razloga i KONČAR nastupa na najvećem industrijskom sajmu HANNOVER MESSE http://www.hannovermesse.de/home već više od 25 godina, na površini od preko 120 m2. HGK i na ovom sajmu organizira zajednički nastup naših tvrtki na 2 lokacije, u sektoru ENERGY, i u dijelu sajma INDUSTRIAL SUPPLY. Tvrtke koje su lani nastupile, traže povećanje prostora. Sigurno će se pridružiti još neke nove, tako da bi izložbeni prostor od cca 200 m2 (s KONČAROM) mogao porasti i do 300 m2.

Vrlo je izgledno da ćemo imati i značajan nastup na najvećem svjetskom sajmu vatrogasne opreme, opreme za spašavanje i civilnu zaštitu, INTERSCHUTZ koji se održava od 08.-13.06.2015. http://www.interschutz.de/

Sajam se održava svakih 5 godina!!! I tko iduće godine propusti priliku da se predstavi svijetu, morat će čekati sljedećih 5 godina, ili sam obilaziti sve kupce, koji bi ovako došli k njemu na štand.

Već se prijavila tvrtka PAB Akrapović iz BUZET-a, proizvođač zaštitnih kaciga, a očekujemo i druge proizvođače zaštitne opreme, obuće, odjeće, vatrogasnih aparata, crijeva, i ostalog hardvera i softvera.

Dogodine u svibnju je i sajam LIGNA, www.ligna.de također vodeći sajam u svijetu strojeva i opreme za obradu drva - od šume do najfinijeg namještaja.

Nažalost, nemamo više proizvođača strojeva za drvnu industriju, ali imamo tvrtki koje proizvode opremu i strojeve za izvlačenje trupaca iz šuma, alate, biomasu... tako da se i u tom segmentu nadamo odazivu, naročito ako "institucije" daju potporu tvrtkama.

Šećer na kraju 2015. jest sajam BIOTECHNIKA, jedan od novijih sajmova u portfelju DMAG, ali s vrlo zanimljivom tematikom, rastućim trendom i rekao bih - tehnologijom koja bi mogla biti revolucionarna kao i ICT u svoje vrijeme.

Na ovom sajmu prezentiraju se razna biotehnološka otkrića i rješenja iz područja prehrambene industrije, farmacije, veterine, medicine, marikulture, poljoprivrede, ekologije.

Znanstvene institucije dolaze s projektima u potrazi za investitorima, a paralelno se prezentira sva moguća svjetska oprema i uređaji koji mogu takvim otkrićima i znanstvenicima pomoći.

Na ovaj bih sajam volio odvesti predstavnike naših fakulteta, instituta, privatnih inovativnih biotehnoloških tvrtki, i nadam se da ćemo naći i razumijevanje i potporu kod Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva gospodarstva i Komore.

Iskreno se nadam da će svi hrvatski izlagači zajedno na svim sajmovima, prvi puta premašiti brojku od 1000 m2. Možda se u globalnim razmjerima ne čini puno, ali bi svakako bio napredak.

Veseli me nastavak suradnje s Deutsche Messe AG,  jer iako je moj posao dovesti tvrtke na sajam, najveće mi je zadovoljstvo kada čujem izjave poput one gospodina Novotnyja iz Đure Đaković - Kompenzatora: "Tri godine obilazi nas jedan ozbiljan kupac, mjerka nas, ispituje, pregovara... i konačno pošalje prvu narudžbu. Koja je isplatila sve dosadašnje sajmove i one u narednih 10 godina.