Osam stvari koje morate znati prije nego outsourcate razvoj u neku offshore destinaciju

Osam stvari koje morate znati prije nego outsourcate razvoj u neku offshore destinaciju
Fotolia

Poduzetnici prije ili kasnije pri razvoju i rastu svog poslovanja moraju posegnuti za outsourcingom u nekoj offshore zemlji kako bi uštedjeli novac, no to ne mora uvijek biti i najbolje rješenje, iskustvo ili ušteda vremena.

Stoga, treba pripaziti u takvim prilikama i biti jako oprezan, posebno ako ste potpuno novi u svemu tome. Zato je potrebno pripaziti na ovih osam stvari i olakšati si offshore outsourcing.

1. Potrošit ćete više vremena na upravljanje poslovanjem

Posao vodite na daljinu, ljude ne poznajete i nemate autoritet koji biste željeli imati nad njima. Istina jest da ih plaćate pa su vam dužni obaviti što tražite, ali su i oni jednako svjesni da su vam potrebni pa to može biti problem ako se ne postavite odlučno od samog početka. Budite spremni potrošiti nešto više vremena na određene projekte nego što biste u "normalnim" uvjetima.

2. Problemi s komunikacijom

Kao i kod prve točke, daljina, često komuniciranje pisanim porukama, a ne telefonom, može stvoriti probleme s komunikacijom. Zato odmah na početku naglasite da vas se kontaktira kad god nešto bude gotovo, koliko god bilo banalno.

3. Jasno odredite ciljeve i zaduženja

Odmah na početku recite što od koga očekuje i što je čiji posao. Također, ne plaćajte posao po satu nego učinku, time se štitite od zabušavanja. Zato je najbolje poslovati s onima koji na početku odrede rokove. No oni su ujedno nešto skuplji od ostalih.

4. Platit ćete više od očekivanog

Koliko god željeli uštedjeti, koliko god procijenili trošak, on će biti viši. To se dogodi ili zbog mogućih problema u samom radu ili iz činjenice da zapravo radite mnogo duže.

5. Odredite radno vrijeme

Na početku odredite kad želite redovna javljanja s izvještajima i striktno dogovorite unaprijed kad će biti tih javljanja, tako da svi budu uvijek u toku. To je posebno bitno ako su, primjerice, investitori u Kini, vi ste u Europi, a posao se obavlja u Sjedinjenim Američkim Državama. Vremenske zone ne omogućavaju svima da budu online istovremeno, a svi žele biti u toku.

6. Pažljivo birajte s kim radite

Ovo je možda i najbitnije. Obavezno razgovarajte s bivšim klijentima vaših potencijalnih "offshore zaposlenika".

7. Plaćajte više

Ovo vrijedi za malo jače "igrače". Ako je posao opsežan i mnogo vrijedi velike su šanse da tim koji angažirate ovisi isključivo o vašem novcu. To ih čini ozbiljnijima i lojalnima pa ako imate takve mogućnosti, iskoristite ih.

8. "Trenirajte" vaš tim

Kad izaberete s kim ćete raditi ne nasjedajte na priče da sve razumiju, natjerajte ih prođu osnovni trening, da nauče kako se komunicira u vašem okruženju i objasnite im da slobodno pitaju sve što im nije jasno.