Zašto je Microsoft kupio LinkedIn?

Zašto je Microsoft kupio LinkedIn?

Microsoft nije u najboljoj situaciji trenutno, ako se gleda sami poredak na vrhu tehnološke industrije. Nisu relevantni kao nekad i gledaju u leđa konkurenciji kao Apple, Amazon, Google, Facebook ili IBM. I to je samo u Sjedinjenim Američkim Državama, u svijetu ima još kompanija koje se mogu nadmetati s njima, a prije desetak godina to nikako ne bi mogli. Zato Microsoft spremno riskira i troši milijarde američkih dolara, ali posljednje vijesti vezane uz LinkedIn jednostavno nadmašuju sve.

Riječ je o akviziciji vrijednoj 26,2 milijardi dolara! Zvuči nevjerojatno, ali to se dogodilo i vrijeme je za analize tog posla. Jer, ovo cifrom se premašuje Facebookovo preuzimanje WhatsAppa za 22 milijarde dolara i za skoro četiri puta Microsoftova preuzimanja Skypea (8,5 milijardi dolara) i mobilnog odjela Nokije (7,6 milijardi dolara). Dok je Skype solidna akvizicija, posao s Nokijom je u potpunosti propao i neki analitičari tvrde da je Microsoft na tome uspio izgubiti više od deset milijardi dolara te da bi se sad samo čudom to moglo preobratiti u profitabilan posao.

Stoga, ovo s LinkedInom je ustinu rizik, može se reći i kockanje. Prihodi Microsofta u 2015. godini bili su 93,6 milijardi dolara, a neto profit 12,2 milijarde dolara. Dakle, više od četvrtine ukupnih prihoda i dvostruko više od godišnjeg profita spremni su potrošiti da bi se održali na tržištu i u vrijeme "nakon Windowsa", koje neminovno dolazi u narednih deset godina. Uistinu hrabro, neki bi rekli i ludo.

Jer, LinkedIn ima 433 milijuna korisnika, ali samo njih 105 milijuna koriste tu društvenu mrežu minimalno jednom mjesečno. U prijevodu, Microsoft plaća 255 dolara po korisniku! No postoji i druga strana priče, u kojoj Microsoft itekako vidi potencijal, posebno jer s razvojem tehnologije, sve će više osoba posao nuditi ili tražiti putem LinkedIna.

Imaju godišnji rast od 19 posto, mjesečni rast od devet posto, 60 posto korisnika pristupa stranici putem mobilnih uređaja, pritom pregledaju 45 milijardi stranica godišnje i trenutno na LinkedInu postoji više od sedam milijuna oglasa, što je rast od 101 posto.

Jasno, potencijal je tu, ali da li sve to vrijedi 26 milijardi dolara, otkrit ćemo u narednih nekoliko godina. Tad će se i bolje iskristalizirati pozicija Microsofta u industriji...