Trebamo li se bojati umjetne inteligencije?

Trebamo li se bojati umjetne inteligencije?
Fotolia

Neki od najvećih umova današnjice - Stephen Hawking, Bill Gates i Elon Musk - ističu kako se čovječanstvo mora zabrinuti u vezi umjetne inteligencije i njezinog napretka. Oni su i javno izdali upozorenje kako čovječanstvo treba ozbiljno shvatiti umjetnu inteligenciju jer bi se lako moglo dogoditi da umjetna inteligencija zavlada nama.

Najosnovniji oblici umjetne inteligencije su svuda oko nas. Artificial Narrow Intelligence (ANI) je vrsta inteligencije koju ćemo naći na računalima - ona nas pobjeđuje u šahu te provjerava jesu li naše poruke pisane ispravno.

ANI obavlja određene zadaće bolje i brže od nas, ne ostavlja dojam kao nešto „zastrašujuće“, međutim ponekada može napraviti pravu pustoš. Kao naprimjer, kada je burza izgubila trilijun dolara 2010. godine. Tko je bio krivac? ANI.

Osim toga, tu je i razina inteligencije koja je ekvivalent za ljudsko biće - Artificial General Intelligence (AGI). Radi se o najvišem stupnju umjetne inteligencije, a to je ono što najviše zabrinjava znanstvenike.

Poznati genijalci poput Bill Gatesa i Stephen Hawkinga boje se ove razine inteligencije jer smatraju da bi umjetna inteligencije ovakve vrste vrlo lagano mogla preuzeti upravljanje cijelim čovječanstvom.

Mnoge tvrtke već se bave umjetnom inteligencijom te nude razne proizvode i usluge, kao što je, naprimjer, NEST - proizvodnja pametnih kućnih proizvoda. DeepMind tvrtka pak radi na oponašanju biološke strukture ljudskog mozga preko softvera koji će omogućiti da stroj samostalno djeluje bez ljudskog sudjelovanja.

Inače, Bloomburg procjenjuje kako je u 2014. iznos uložen u AI startup tvrtki premašio 300 milijuna dolara, a taj iznos stalno raste u posljednjih nekoliko godina. Stephena Hawkinga posebno zabrinjava jedna činjenica - razvoj oružja.

Tko će u budućnosti kontrolirati oružja i što ako ga umjetna inteligencija upotrijebi protiv nas. Stephen Hawking, Nick Bostrom, Steve Wozniak i Elon Musk su sigurni kako će roboti i strojevi prestići ljude u smislu inteligencije u sljedećih nekoliko stoljeća.