Moć boja u tržišnoj komunikaciji

Moć boja u tržišnoj komunikaciji
Siniša Uštulica

Henry Ford, poznat po svojoj upornosti, koja mu je pomogla da "nemoguće" pretvori u moguće, bio je poznat i po svojoj tvrdoglavosti. Njegovi suradnici, kako bi povećali atraktivnost proizvoda i tako još više potaknuli prodaju automobila, sugerirali su mu da ih osim u crnoj, počne proizvoditi i u drugim bojama, na što im je on odgovorio: "Može! Svaka nijansa crne je dobrodošla!

U ono vrijeme, i zbog specifičnog položaja koji je Ford, zahvaljujući serijskoj proizvodnji automobila imao na tržištu, to je prolazilo, pa je Ford, bez obzira na svoju tvrdoglavost ostvario svojevrsnu tržišnu revoluciju. No danas bi se vjerojatno okretao u grobu kada bi znao da se njegova kompanija davno udaljila od monokromatskog pristupa, te da je zaštitni znak - logo njegove kompanije plavo-bijele boje.

Moć boja

Tijekom dvadesetog stoljeća učinak boja na ponašanje potrošača sve se intenzivnije počeo istraživati, te su boje, malo po malo postale jedan od najsnažnijih mehanizama u komunikaciji s tržištem.

Kada se koriste na ispravan način, boje mogu imati vrlo pozitivne učinke u postizanju željenog efekta u poslovanju, stoga su nezaobilazne u kreiranju i osnaživanju prepoznatljivosti brenda, u privlačenju pozornosti potrošača kroz reklame, na web stranicama i slično, ali i u poticanju produktivnosti i kreativnosti, popravljanju radne klime, te u ostvarivanju drugih dobrobiti u poslovanju.

Boje djeluju na naš subliminalni segment, i djeluju promptno. Uz dizajn, boja je prvo što nas u vezi nekog proizvoda privuče. Zato bi boje koje izaberete za komunikaciju s tržištem trebale pomoći u prenošenju specifične poruke koju želite komunicirati kroz svoj proizvod, ali i kroz kompletan brend, vodeći računa o emocijama koje one pobuđuju kod tržišta. Jer kao što se sasvim sigurno nećemo dugo zadržavati pored osobe s kojom nam nije lijepo, tako nećemo htjeti kupiti niti proizvod, ako on u nama ne pobuđuje pozitivne emocije.

Zelena boja - boja harmonije,  zdravlja i novca

Ukoliko primjerice prodajete zdravu hranu, zdrave napitke, ili se bavite nekom drugom djelatnošću koja podržava harmoničnost i prirodan način života vjerojatno ćete kao temeljnu boju izabrati zelenu. Zelena je boja prirode. Ona je najugodnija za oči, te djeluje smirujuće i opuštajuće na cijeli naš sustav. Kao takva, vrlo je moćna boja u reklamnoj industriji, u kojoj često djeluje poput zelenog svijetla na semaforu. Ona je sinonim za ispravno djelovanje.  Zelena je i boja zdravlja, stoga nije slučajno da je zaštitni znak svih ljekarni. Osim toga, zelena boja simbolizira financijsku moć, te suptilno djeluje na privlačenje novca (što vjerojatno objašnjava zašto se baš zelena boja nalazi na novčanicama dolara). Kao takva ona je odličan izbor i za financijske institucije.

Crvena boja - boja moći, energije, hrabrosti i akcije

No ukoliko želite da vaš proizvod komunicira moć, akciju i zabavu, te brz i energičan život, tada će dobar izbor svakako biti crvena boja, koja djeluje stimulirajuće, te budi instinkte. Nije slučajno niti što je zaštitni znak Ferrarija (čije proizvode najčešće kupuju bogati muškarci željni zabave i dokazivanja) crvene boje, te što većina njihovih automobila dolazi u crvenoj boji. Osim što je crvena boja izuzetno moćna u automobilskoj industriji, dobar je izbor i kod proizvođača crvenih vina, jer simbolizira potenciju. Većina proizvođača brze hrane, od McDonaldsa, preko KFC-a, sve do Burger Kinga također koristi crvenu kao temeljnu boju u svom logu, s obzirom da ova boja potiče i glad. Osim toga, fast food lancima nije u interesu da se predugo zadržavate u njihovom prostoru, već da brzo pojedete, i date mjesta nekom drugom.

Osim što je jako vole djeca, koja su stalno u pokretu i puna energije, crvenu boju koriste teretane, aerobik centri i drugi, energetski intenzivni klubovi za vježbanje, a koriste je i svi oni koji u svojoj ponudi imaju adrenalinske sportove, budući da crvena boja ujedno potiče hrabrost, te asocira na dobru zabavu. Kako ova boja potiče uzbuđenost te ubrzava puls, ona se vezuje i uz ljubav i strast. To sasvim sigurno objašnjava zašto su svi proizvodi koji se prodaju povodom Valentinova (od ruža, preko bombonjera, sve do rublja) isključivo crvene boje.

Plava boja - boja mira, staloženosti, svježine i elegancije

Plava boja odražava mir i staloženost, hladnu glavu i razum, stoga će općenito bolje prolaziti kod proizvoda koji su namijenjeni primarno muškarcima. Muškarci su naime puno rezerviraniji i zatvoreniji u izražavanju emocija od žena, te puno više stvari doživljavaju kroz glavu. Plava će posebno biti korisna u odijevanju, te je koriste mnogi brendovi, fokusirani primarno na muškarce (na pr. Navigare, Nautica i slično). Ova boja istovremeno odražava i eleganciju, formalnost i ozbiljnost, što je možda glavni razlog zašto se plava najčešće koristi kao boja korporativne uniformiranosti, a davnih smo se dana s plavim kutama deklarirali i kao školarci.

Plava izoštrava um, pa se u komercijalnoj industriji često koristi i kako bi se odrazila preciznost, učinkovitost i nepogrješivost, pa je kao takva dobra u IT industriji. No kako se vezuje i uz svježinu, koriste je proizvođači osvježavajućih napitaka, distributeri prirodne izvorske vode, ali i proizvođači drugih osvježavajućih proizvoda. Ukoliko plavu boju koristite u prehrambenoj industriji, sasvim sigurno ćete pogriješiti, te ćete se morati svojski potruditi da tu pogrešku na drugi način ispravite. Plava boja naime smanjuje apetit i potiskuje glad.

Roza boja - boja blagosti i slatkoće

Za razliku od plave boje koja je u komercijalnoj industriji primarno muška, roza je dominantno ženska, pa se zato i koristi u velikom broju proizvoda namijenjenih primarno djevojkama. To je boja privlačenja, a koristi se kako u ženskoj modi, tako i u industriji ljepote. Kada bi roza boja imala okus, on bi bio slatkast, stoga koristite li rozu u industriji bombona, kolača, te slastica općenito, sasvim sigurno nećete pogriješiti. Pa iako roza ima primarno žensku kvalitetu, T-Com rozu boju posjeduje kao brend, te vrlo vješto s njome barata u promociji svojih proizvoda. Naime tamnija nijansa roze asocira na nostalgiju, a ako vam netko nedostaje te prema njemu osjećate nostalgiju, najlakše je nazvati ga, ili na drugi način s njime uspostaviti komunikaciju.

A zašto žuta ima dvojaku kvalitetu, zašto ljubičasta psihološki dodaje na vrijednosti, za koje je industrije dobra narančasta, te zašto je potreban oprez s crnom i bijelom bojom doznajte u mojoj idućoj kolumni.

 

Piše: Egli Ilić, Copywriter i Life Coach, http://hmcopywriting.com, www.hortusmentis.com