Korisnici u cloudu: „guranje na silu“ novih tehnoloških rješenja?

Korisnici u cloudu: „guranje na silu“ novih tehnoloških rješenja?

Cloud computing, računarstvo u oblaku, kako god zvali taj moderni (ali ne baš najnoviji) tehnološki fenomen odnosno trend, do prije nekog vremena, spominjao se samo na IT konferencijama i u IT krugovima zadnjih 10-tak godina s porukama “samo što nije počela cloud revolucija“, uz navođenje nekih prednosti te tehnologije. Rijetko kada sam u razgovorima s “običnim“ korisnicima naišao na razumijevanje cloud filozofije, ili njezinih prednosti.

Kako u dobrom dijelu mog malog “biznisa“ (mikro hrvatski poduzetnik vulgaris) objašnjavam korisnicima koje im prednosti donosi tehnologija, tako ovih dana po Adriatic regiji držim radionice za klijenta (s njegovim korisnicima) oko prednosti korištenja sustava koji uvode, a radi se o platformi čija je jedna komponenta i tehnologija zasnovana na cloud-u.

Eto, dočekao sam i taj dan. Da mi “obični“ korisnici znaju odgovoriti na pitanje koje sam im stoput postavljao: “Što je to Cloud computing i koje su mu prednosti?“! Naravno, dobar dio odgovora je nespretno sročeno objašnjenje koje su prednosti, ali se iz aviona vidi da im je to konačno (koliko - toliko) poznato područje.

Veseli me ta činjenica, i to iz više razloga. Prvo, moj posao konzultanta i predavača je lakši jer pričam korisnicima o nečemu za što su čuli i razumiju (što inače nije baš čest slučaj). Samim tim su i više zainteresirani za materiju, jer shvaćaju koje će im prednosti tehnologija donijeti. Dalje, uviđaju da neke primjere cloud tehnologije i sami već danas koriste, i ne znajući da je tome tako! A najljepše od svega je kada sami shvate da će im dio posla koji obavljaju biti brži i jednostavniji.

I onda, kao i uvijek do sada, se pitam: Da li tehnologija treba biti samoj sebi svrha (tj. samo tema rasprave na konferencijama i u IT krugovima)? Ili je ipak treba predstaviti korisnicima kao prednost, dokazati te prednosti na njihovim primjerima i ohrabriti ih da je koriste? Naravno da ćemo se sada svi koji se bavimo tehnologijom (a naročito primjenom tehnologije u poslovanju i svakodnevnom životu) složiti da je ovo drugo jedini ispravni pristup. Ali, ako malo bolje i iskreno  razmislimo, vjerojatno ćemo sami sebi priznati, da smo često “gurali na silu“ tehnologiju, proročki sugerirajući korisnicima da je to najbolje za njih, bez da smo slušali njihove probleme i pokušali pronaći prave i realne primjere gdje i kako bi im ta tehnologija pomogla.

Po mom skromnom mišljenju, previše je guranja na silu “revolucionarnih“ novih tehnologija, za koje tvrdimo da će same rješavati (upitno postojeće) probleme korisnika, tj. promijeniti im život na bolje u trenutku. Da se razumijemo, obožavam tehnologiju, živim za nju (i od nje, na kraju krajeva), ali mi često smeta kako zdravo za gotovo uzimamo da će neka nova tehnologija odmah zaživjeti (koliko god mi “evanđelisti“ tehnologije to priželjkivali). I zato, predlažem da se češće spustimo s “tehnološkog oblaka“, prošećemo među “korisnicima vulgaris“ (kao i ja ovih dana uostalom), te poslušamo što te ljude zapravo muči i kako se već danas “bore“ s postojećim tehnološkim rješenjima koja su im preko noći “nagurana“, makar nama ti problemi bili banalni do boli.

Primjećujete možda (ako ste uopće zadržali strpljenje čitanja do ovog dijela kolumne) da uopće ne spominjem o kojim se to novim (ili starijim) tehnološkim rješenjima radi (osim što sam počeo s cloud-om kao primjerom), ali mislim da je princip univerzalan. Mislim da je najvažnije da u svemu što radimo i propagiramo, pronaći dobri stari “win - win“, tj. da svi imamo interesa i koristi (bilo koje vrste) od toga što korisnicima predlažemo (i, u krajnjem slučaju, prodajemo). Njima da olakšamo život i poslovanje, u krajnjem cilju da im pomognemo postići kompetitivnu prednost na tržištu (i poboljšati poslovne rezultate), a nama da igramo na kartu konkretnih (i mjerljivih) poboljšanja za njih, tj. naše kupce i partnere.

I još jedna stvar, kako s vremenom nakupljam (životnih i poslovnih) “utakmica u nogama“, sve više uviđam da sva prava i genijalna rješenja trebaju biti - jednostavna! Prevedeno na našu “branšu“, poslušaj probleme svojih klijenata, i samo im pokušaj pomoći. Ako im ne možeš pomoći s onim čime se baviš, reci im iskreno: ovog trenutka nemam rješenja za vaše probleme. A ne obećavaj, kao na žalost jedan dio nas ponuđača, da je tvoje rješenje najbolje baš za njih što ce im se iakda dogoditi (i problemi sami od sebe nestati preko noći).

Obično povlačim paralelu s lokalnom tržnicom ili mesnicom, kad nam dobronamjerni trgovac ispod glasa sugerira da danas ne uzmemo baš taj proizvod na koji smo se “zapikli“, nego izaberemo onaj drugi koji je svjež, ili odemo njegovoj konkurenciji ako nam je baš želja kupti to za što smo se odlučili. Poruka je ovdje da taj trgovac kratkoročno djeluje na svoju štetu, ali dugoročno u svom interesu, na povjerenje, jer ćemo se vjerojatno njemu vratiti i opet poslušati savjet (pa i kupiti od njega ako mu vjerujemo).

I na kraju, predlažem da sami izaberemo: želimo li biti pohlepni trgovci i prodati u tom času robu upitne kvalitete (i korisnosti za kupca), ili trgovci od povjerenja koje će kupac pitati za savjet, i tako ostvariti odnos dugoročnog povjerenja?

 

Disclaimer: Ovaj tekst kolumne napisan je pomoću cloud tehnologije (većinom na Google Chromebook računalu, dijelom na Android mobilnom telefonu). Koliko god autoru bilo drago da i vi koristite cloud tehnologiju, isti ni u kojem slučaju ne preuzima odgovornost za zadovoljstvo koje bi mogli imati da i vi koristite istu ;)

 

Autor je osnivač i direktor poduzeća “Pragmatekh d.o.o.“ koje se bavi savjetovanjem u području ICT poslovnih rješenja.