IT muče problemi s performansama u često bezglavoj trci za digitalizacijom

IT muče problemi s performansama u često bezglavoj trci za digitalizacijom
Fotolia

Tranzicija u digitalno doba događa se već par godina, kad su kompanije u pitanju, a to itekako utječe na njihove IT sektore, koji više ne uživaju jednaku pažnju, privilegije, ljudstvo i proračun. U takvoj situaciji dolazi do problema, a oni se odražavaju i na samu „digitaliju“ koju lideri kompanija žele uvesti.

Naime, s obzirom da se sve skupa "gura" do krajnjih limita, problemi s radom su učestali i trenutno zauzimaju četvrtinu radnog vremena IT profesionalaca u poslovnom sektoru. To uzima previše vremena jer konstantno se baviti zastojima, kvarovima, nedostatkom brzine i efikasnosti skreće pažnju s konkretnog posla i samim time utječe na razvoj. Ukratko, lideri kompanija napravili su grešku kakvu čine valjda oduvijek - napravili su rezove i odlučili štedjeti na ljudstvu pa sad pate na dvije strane i zapravo su u situaciji koja se može opisati kao "dvosjekli mač".

Ne treba čuditi što motivacija zaposlenih pada, prenatrpani su poslom i stresa je više no ikad jer konstantno su pritisnuti rokovima, a ne rade u uvjetima koji bi se mogli nazvati zadovoljavajućima. Uz to, njih čak 75 posto tvrdi da nemaju samopouzdanja kad treba riješiti neke od problema s performansama digitalnog dijela poslovanja. Nije to mali broj jer Dynatrace je proveo istraživanje nad 1239 IT zaposlenika u Sjedinjenim Američkim Državama i zapravo ukazao na ozbiljan problem.

U takvoj situaciji, osim stresa, gubi se mnogo korisnog vremena pa tako godišnje IT profesionalci gube 522 sata na rješavanje problema koji se praktički ne bi trebali pojavljivati u normalnim okolnostima, a softverski developeri čak 548 sati godišnje. Nije ni to sve, u marketingu se gubi 470 sati, a u službama za korisnike 496 sati godišnje.

Da su lideri kompanija i organizacija poslušali savjete i prije tranzicije obavili edukacije zaposlenika, napravili realnu strategiju te krenuli s implementacijom novih tehnologija, izbjegli bi zastoje i probleme koji se sad rješavaju u hodu te oduzimaju više vremena i novca no što bi pravovremena ulaganja ikad oduzela...