INOVACIJA ... 7 strateških pitanja o DX-u

INOVACIJA ...  7 strateških pitanja o DX-u
Dražen Tomić

Digitalna transformacija („DX“) je korjenita promjena poslovanja pomoću digitalne tehnologije. Ta se promjena može odnositi na nove fizičke proizvode, usluge, procese, poslovne modele ili ustroj organizacije. Gornja  Osim na pitanje „ŠTO?“  treba odgovoriti i na preostalih šest strateških W?-pitanja: ZAŠTO, KAKO, GDJE, KADA, TKO i KOLIKO?:

ZAŠTO trebamo DX? Svrha je istovjetna kao i u svakoj drugoj inovaciji - tržišne tvrtke jedino tako mogu preživjeti u konkurentskim uvjetima. Organizacije javnog sektora jedino pomoću DX svojih usluga mogu kvalitetno odgovoriti na rastuće zahtjeve građana u uvjetima ograničenih resursa.

KAKO raditi DX? I ovdje treba primijeniti opća pravila upravljanja inovacijom - uspostaviti proces koji podupire životni ciklus inovacije počevši od predviđanja i ideje, pa sve do izvršenja i evaluacije.

GDJE se primjenjuje DX? Velika je dilema, radi li se o tvrtki ili o cijeloj industriji? Odgovor je da se prava DX najčešće odnosi na cijelu industriju. Naime, tek u velikom ekosustavu  se stvara okolina koja je u stanju prihvatiti novu digitalnu paradigmu.

KADA treba provesti DX? Kao i u inovaciji općenito, imamo mantru: „DX nam ne treba kad nam ide dobro, kasno je kad nam ide slabo!“ Za DX je dobro vrijeme uvijek: prilike nastale iz kombinacije novih tehnologija i pomaka na tržištu moraju se analizirati kontinuirano i na njih promptno reagirati.

TKO radi DX? Sve industrije! Treba demistificirati uobičajeni inovacijski paradoks „Ne u mojoj industriji/tvrtki!“ - na primjeru konzervativne industrije iznajmljivanja apartmana je vidljivo da DX funkcionira svagdje!

KOLIKO stoji DX? Takvo Pitanje je nepotpuno, treba primijeniti obrat paradigme kao i drugdje u inovaciji: „Koliko nas stoji konzervativni pristup, dakle odlaganje ili odustajanje od DX-a?“. Opet primjer Kodaka: „ubijanje“ filma digitalnom kamerom bi stajalo milijarde. Odustajanje od digitalne fotografije je stajalo bankrota!

JESTE LI ZNALI?

... da je DX postao „mainstream“. Uvaženi stručni časopisi i autori se gotovo natječu kako bi publici pojasnili glavne značajke i tajnovite podrobnosti DX-a. BusinessWire donosi o tome zanimljiv članak OVDJE, baziran na studiji „IDC's Digital Transformation (DX) MaturityScape Stage Overview“. Studija služi kao vodič vodstvu u cilju poboljšanja potpore DX-u u pet ključnih područja:

  1. DX Vodstva - vođe moraju produbiti svoje znanje o ekosustavu organizacije (tvrtka, ustanova, sustav). To uključuje digitalni pristup tržištima, kupcima i davateljima usluga. Svrha je predvidjeti i razviti inovacije kojima se povećava udio na tržištu i povećava prihod stvaranjem digitalnih modela suradnje.
  2. DX Raznovrsnosti iskustava - sposobnost za kontinuirano privlačenje i rast lojalnosti kupaca, partnera i zaposlenika stvaranjem interaktivnih iskustava.
  3. DX Radnih resursa - promjena načina na koje organizacije pomoću digitalnih tehnologija pristupaju, povezuju se i koriste talente.
  4. DX Operativnih modela - sposobnost da se poslovanje učini susretljivijim i djelotvornijim korištenjem prednosti digitalno povezanih proizvoda/usluga, imovine, osoba i partnera.
  5. DX Informacija - sposobnost naprednog korištenja informacija za konkurentsku prednost u kojoj poslovanje brzo i s nadmoćnim znanjem iskorištava poslovne prilike.

Vidimo da je za potrebe DX-a preporuka da se unutar organizacije transformiraju ključna područja poslovanja: digitalne tehnologije u upravljanju, interakciji 360°, human capital, redovno poslovanje i analitika. Provođenje ovih transformacija nije crno-bijelo, nego gradacija. Pri tome u svojem članku BusinessWire razine zrelosti DX-a prikazuje grafički ovako:

U slobodnoj interpretaciji bi ovih pet razina zrelosti mogle biti interpretirane ovako:

  • Ad Hoc (otpor digitalnomu) - slaba povezanost s kupcima, imitacija šalterskog rada
  • Oportunistički (istraživanje digitalnog) - povezanost s kupcima nesustavna i nije integrirana
  • Repetitivno (digitalni igrač) - konzistentni, ali zapravo ne inovativni procesi
  • Upravljano (digitalni transformer) - vrhunski digitalni proizvodi, usluge i korisnička iskustva
  • Optimalno (digitalni disruptor) - stvaranje umjesto slijeđenja tržišta, pogađanje brzo krećućih ciljeva.

IDC-ova studija (ponudu vidi OVDJE!) nije jeftina (4.500 US$), no već i ovakav sažetak daje poruke kojih se i te kako treba držati. Uzmimo samo jednu:

DX Raznovrsnosti iskustava - sposobnost za kontinuirano privlačenje i rast lojalnosti kupaca, partnera i zaposlenika stvaranjem interaktivnih iskustava.

Možda na prvi pogled zvuči kriptično, no u konzultantskom radu su česti upravo primjeri posve obratnoga ponašanja - pretežna nezainteresiranost za interaktivnu komunikaciju uglavnom s kupcima. Kanali komunikacije su uglavnom jednosmjerni (tvrtka/ustanova à kupac/građanin). Povratne informacije su u pravilu kruto formalizirane i odnose se na prijavu nekog pojedinačnog problema i njegovo uglavnom birokratizirano rješavanje.

Primjeri stvarne interakcije, kao kod Lega koji ohrabruje svoje najmlađe „kupce“ da gotovo sami dizajniraju nove proizvode, su rijetki:

O mreži socijalnih medija kao alatu za interakciju s kupcima, kako bi ih se više privuklo i kako bi ostali lojalni, na jednom instruktivnom primjeru u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant