Što nam donosi ovogodišnji SoMo Borac

Što nam donosi ovogodišnji SoMo Borac
Dražen Tomić

I ove godine na Weekend Media Festivalu SoMo Borac će prepoznati najbolje iz društvenomrežnog i mobilnog svijeta te pokazati koji nas trendovi očekuju 2015, razgovarali smo s Borisom Ličinom Borjom i Ružicom Vrdoljak koji stoje iza ovog vrlo zanimljivog projekta.

Za one koji ne znaju - što je SoMo Borac?

Ružica Vrdoljak: Premda bi bilo najlakše reći da je nagrada, SoMo Borac je zapravo edukativni program. Putem najboljih regionalnih radova iz društvenomrežnog i mobilnog svijeta želimo pokazati koji nas trendovi očekuju sljedeće godine. Većina radova pokazni je primjer onoga što dolazi pa samim time izvrsna prilika svima nama da se educiramo i naučimo kako u digitalnom napraviti taj korak više. Najbolje proglašavamo na Weekend Media Festivalu, a prijave otvaramo u kolovozu.

Tko se sve može prijaviti?

Boris Ličina: Prijaviti se mogu agencije, tvrtke, freelanceri - zapravo nemamo velikih ograničenja kada je riječ o uvjetima prijave, jer danas primjerice mobilnu aplikaciju može razviti i pojedinac i tvrtka sa 60 zaposlenika. Same prijave su besplatne.

Koliko kategorija ima SoMo Borac?

Ružica Vrdoljak: Imamo osam kategorija: SoMo Face je naravno najbolja Facebook stranica, SoMust Have su ostale društvene mreže (Twitter, Instagram, Vine, LinkedIn...), CM godine je community menadžer/ica godine, kategorija SoMo Content otkriva najbolji contentmarketinški projekt, a Viralni blockbuster internetski video. Osim toga, imamo i kategoriju u kojoj biramo najbolji društvenomrežni miks, kategoriju Aplikacija s velikim A za najbolju mobilnu aplikaciju te Hodam i gledam u kojoj biramo najbolji mobilni site ili mobilnu kampanju.

Pretpostavljam da je SoMo Face najpopularnija kategorija?

Boris Ličina: Vjerujemo da će tu biti dosta prijava, ali sigurno ih ni u drugim kategorijama neće nedostajati. Content marketing trenutačno je dosta aktualan, a ni aplikacija ne nedostaje. Mnogo se toga radi u svim formatima i već smo u prvih šest mjeseci ove godine vidjeli dosta odličnih projekata.

Kako to da je fokus na društvenim mrežama i mobilnom svijetu?

Ružica Vrdoljak: Većina ljudi prije nego što ode na spavanje još jednom pogleda društvene mreže na pametnom telefonu, a isto naprave i kada se probude. Obje kategorije neizostavan su dio privatnog i poslovnog svijeta i promjene su svakodnevne - mnogo se toga zbiva na svim platformama. Sam SoMo Borac prvi je prepoznao njihovu važnost. Smatramo da se tim kategorijama u regiji nije posvećivalo dovoljno pozornosti, a iznimno su važne. Nisu uklesane u kamen i sigurno je da će se i fokus mijenjati kako se budu mijenjali trendovi.

Tko odlučuje koji su radovi u pojedinoj kategoriji najbolji?

Boris Ličina: O najboljima odlučuje regionalni žiri, pri čemu je jak naglasak na regionalni. Osim iz Hrvatske, tu su digitalni stručnjaci iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Makedonije. Sveukupno ima 17 članova žirija - da ih ne nabrajam sve, tko su i što rade, provjerite www.somoborac.com, gdje ima više detalja o svakome od njih.

Prošle godine dosta je pozornosti izazvala statua SoMo Borca printana 3D printerom. Vraća li se i ove godine?

Ružica Vrdoljak: Naravno! To je jedna od prvih 3D printanih nagrada u svijetu na koju smo izuzetno ponosni. Tko god je vidio printanog SoMo Borca oduševio se - on je odraz inovativnosti i postavljanja standarda.