Koja platforma je najnesigurnija za korisnike između Androida, iOS-a i Windows

Koja platforma je najnesigurnija za korisnike između Androida, iOS-a i Windows
Shutterstock

Nokia u svom izvještaju za 2017. godinu o prijetnjama na internetu daje detaljan uvid u to koji je operativni sustav najnesigurniji za korisnike te u kojoj točno mjeri. Objedinjeni su Android, iOS i Windows operativni sustavi.

Možda i ne toliko očekivano, najveći udio u malwareom zaraženim uređaja zabilježen je na Android operativnom sustavu - čak 68 posto. Windows slijedi s 28 posto, a na samom je začelju sa samo tri posto iOS. Inače, ovi su podaci prikupljeni kroz Nokijin NetGuard, načinjen kako bi pratio promet na mrežu u sjevernoj Americi, Europ, Bliskom istoku, Aziji, ali ne i u Indiji ili Kini. Ukupno, prati se oko stotinu milijuna uređaja na mreži.

Podaci govore i to da je u prosjeku 0,94 posto Android uređaja mjesečno završilo s malwareom iako je prognoza Googlea za ovu godinu iznosila nešto manjih 0,71 posto. Pohvalno je pak da ukoliko se radi isključivo o aplikacijama na App Storeu tad ih se mjesečno u prosjeku "zarazilo" samo 0,05 posto. Ukupno, kad se govori samo o mobilnim uređajima na svim operativnim sustavima, mjesečno ih u prosjeku ostane "zaraženo" 0,68 posto. Ako se govori samo za Windows operativni sustav, tad je riječ o 0,2 posto.

Očekivano, zbog svoje otvorenosti i raširenosti, Android je najčešća meta cyber kriminalaca, ali na kraju priče korisnici su ti koji ne paze dovoljno jer kad bi preuzimali svoje aplikacije isključivo na provjerenom i praktički savršeno zaštićenom Google Play Storeu, tad bi izbjegli neugodnosti. Problem je što korisnici još uvijek preuzimaju aplikacije na neprovjerenim mjestima i od strane neprovjerenih "trećih strana". Time dodatno utječu na ranjivost svog uređaja.

Stoga, Nokia savjetuje isto što savjetuju svi koji se bave sigurnosti na internetu, a to je da treba paziti što se posjećuje, što se postavlja na uređaje i na kraju, da je neovisno o uređaju više nego korisno imati neko antivirusno rješenje jer time se uređaj može dodatno zaštititi od bilo kakvog napada.