Cyber kriminalci uglavnom ignoriraju individualce i fokusiraju se na tvrtke na iznude ransomwareom

Cyber kriminalci uglavnom ignoriraju individualce i fokusiraju se na tvrtke na iznude ransomwareom
Fotolia

Napadi na pojedince više nisu toliko popularni kod cyber kriminalaca jer troši previše vremena u odnosu na ono što se vraća. Samim time, okrenuli su se napadima na kompanije, organizacije i općenito institucije koje barataju s mnogo zaposlenih, mnogo novca i u interesu im je vratiti ono bez čega su ostali. Upravo zato ne libe se platiti i napad automatski poprima konkretniji oblik. Odnosno, profitabilniji!

Naravno, metoda kojom se služe je ona o kojoj se uvelike priča proteklih godinu i pol dana - ransomware. To je vrsta malicioznog programa (eng., malware) nastalih 2006. godine čiji je cilj znatno ograničiti pristup zaraženom informacijskom sustavu i pohranjenim podacima, ili kako bi se jednostavnije reklo, taj malware želi "oteti" korisničke podatke i potom naplatiti od tog korisnika njihovo vraćanje.

Dakle, slično kao i s otmicama u realnom svijetu, što bi značilo da u virtualni uistinu sele ljudi svih vrsta, ideja i pobuda, zbog čega opreza nikad dosta. Barem ukoliko želite držati svoje podatke i novac na sigurnom.

I dok kod pojedinaca financijski aspekt priče u prosjeku znači pokoju stotinu američkih dolara, kod većih kompanija, organizacija ili institucija, riječ je o desecima tisuća dolara, ponekad i više od tog.

"Identificirali smo osam grupacija cyber kriminalaca koje surađuju zajedno u ransomware napadima, a kad ih uspješno izvedu, otkupninu žele primiti isključivo u bitcoin kriptovaluti jer joj se ne može ući u trag. Glavne su im mete banke i financijske institucije pa zato pozivamo sve odgovorne neka ne shvaćaju prijetnje olako i dodatno se zaštite, rekao je Anton Ivanov, voditelj anti-ransom tima u uglednoj kompaniji Kaspersky Lab.

Oni koji olako shvate prijetnje, mogli bi se vrlo lako naći u jako neugodnoj situaciji.