Čak 65 posto odraslih i mladih bili su žrtve internetskog nasilja

Čak 65 posto odraslih i mladih bili su žrtve internetskog nasilja
Pixabay

U svojim nastojanjima da internet učini sigurnijim za krajnje korisnike Microsoft provodi razne aktivnosti diljem svijeta. U sklopu ispunjenja tog cilja tvrtka je provela istraživanje Digital Civility Index ili Indeks kulture ponašanja na internetu kako bi ispitala razinu uljudnosti kroz razne online interakcije te upozorila na tamniju stranu interneta i njegove opasnosti za odrasle i mlade.

Digital Civility Index mjeri doživotnu izloženost potrošača online rizicima, a računa se pomoću postotka korisnika koji su u nekom trenutku bili izloženi barem jednom od 17 različitih rizika na internetu. U ispitivanju provedenom u 14 zemalja sudjelovali su mladi u dobi od 13-17 godina i odrasli u dobi 18-74 godina, u omjeru 50% žena i 50% muškaraca.

Jedan od osnovnih zaključaka je da je čak 50% korisnika izuzetno zabrinuto zbog načina na koji se interakcija odvija na internetu te da vjeruju kako će se rizici u budućnosti povećavati. Također, identificirano je pet najčešćih online rizika, a to su neželjeni kontakt, zlobno tretiranje, provociranje (trolling), primanje neželjenih poruka seksualnog sadržaja i online maltretiranje.

65% ispitanika izjavilo je kako su bili žrtve barem jednog od navedenih rizika online interakcija, a taj postotak je narastao na 78% kada su sudionici, pored osobnih, navodili i iskustva svojih prijatelja ili članova obitelji. Ono što također zabrinjava je i podatak da 62% ispitanika nije sigurno ili ne zna kome se obratiti za pomoć u slučaju da se susretne s online rizicima.

51% susrelo se osobno s počiniteljem internetskog nasilja, a to je doživjelo čak 58% mladih ispitanika. Oni su zaključili kako su stvarne životne posljedice negativnih online interakcija gubitak povjerenja u druge, povećani stres i manjak sna. 42% ih je promijenilo postavke privatnosti na društvenim mrežama, dok je 42% smanjilo količinu osobnih informacija za dijeljenje. 30% ispitanika je izjavilo da je izgubilo povjerenje u ljude, 23% je bilo pod većim stresom, a 18% je izgubilo prijatelja.

U želji da se poštovanje i razumijevanje postave kao standard komuniciranja, Microsoft je odlučio postaviti 4 principa kulturnog ponašanja na internetu. Prvi je da korisnik u svakoj online interakciji djeluje s empatijom, dobrotom i suosjećanjem i ponaša se prema svakome dostojanstveno i s poštovanjem. Drugi je poštivanje kulturnih razlika i različitih mišljenja, a treći zaustavljanje prije odgovaranja na ono s čime se ne slaže. Četvrta preporuka je pružanje podrške onima koji trpe online nasilje ili okrutnost te prijavljivanje aktivnosti koje prijete nečijoj sigurnosti.