Hoće li iPhone koštati preko 1000 dolara?

Hoće li iPhone koštati preko 1000 dolara?
Ilustracija

Oko iPhonea uvijek se diže velika prašina. Prije deset godina dolazak pametnog telefona iz Applea promijenio je taj segment tržišta. iPhone je zasjenio dotadašnje inačice pametnih telefona i postavio nove trendove koje su ostali proizvođači počeli slijediti.

Deseta obljetnica mogla bi, prema šuškanjima, biti obilježena novim modelom iPhonea koji će još jednom postaviti granice za ostale, a kako se bude približavao rujan i predstavljanje novog uređaja zasigurno će rasti razna nagađanja o onome što će ponuditi. Hoće li se zvati iPhone 8 ili iPhone X tek ćemo vidjeti, baš kao i što će se od trenutačnih tračeva obistiniti.

Tako neki portali, pozivajući se na 'pouzdane' izvore, navode kako bi novi Appleov telefon trebao imati 5,8-inčni OLED ekran. Dio njih špekulira kako će aluminijsko kućište biti zamijenjeno onim od nehrđajućeg čelika sa staklenom pozadinom uređaja. I jedna i druga opcija u proizvodnji stoje osjetno više od današnjih LED ekrana i aluminija koji se koriste za izradu trenutačnih modela.

Među nagađanjima se navodi i mogućnost bežičnog punjenja što sa sobom donosi nove izazove koji također koštaju. Naime, kako bi se uređaj mogao puniti bez kabela potrebno je u njega postaviti zaštitni sloj grafita zbog zaštite od pojačanog grijanja koje se pojavljuje u tom procesu. Sve te očekivane novine, ako se ostvare spomenuta nagađanja, podići će proizvođačku cijenu uređaja, a samim time i maloprodajnu.

Ne treba u ovoj priči zanemariti ni politiku. Novi američki predsjednik Donald Trump ustrajan je na vraćanju radnih mjesta u SAD i, kako se sada čini, u tome će, barem donekle, i uspjeti. Neki značajni Appleovi partneri već su najavili kako razmišljaju o ulaganju u otvaranje proizvodnih pogona u SAD-u, primjerice Foxconn, a to bi moglo dodatno utjecati na cijenu, vjerojatno tek od 2018. Američka radna snaga ipak je osjetno skuplja od one u Kini ili Indiji pa bi, u konačnici, i to moglo utjecati na konačnu proizvođačku cijenu.

Kada uzmemo u obzir da najjača verzija iPhonea 7 Plus s 256 GB memorije za pohranu stoji 969 dolara, nije nerealno očekivati da bi uz razne dodatke i novitete najbolje opremljeni novi iPhonei, ma kako se budu zvali, lako mogli stajati preko tisuću dolara. Je li to puno za iPhone? Velika većina će se složiti da je.

Ipak, Apple je uvijek znao izazvati 'hype' i nove uređaje, zahvaljujući istom, prodavati kao vruće kifle. Hoće li aktualna uprava to moći napraviti tek ćemo vidjeti. Činjenica je da najveća konkurencija, Samsungova Galaxy S serija i novi igrač na tržištu Google Pixel nisu puno jeftiniji od Iphonea. S druge strane, ne treba zaboraviti ni činjenicu da si puno ljudi ipak ne može priuštiti tako skupe uređaje, a mnogi se ne osjećaju ugodno noseći telefone koji puno koštaju, a mogu 'stradati' u sekundi.

Prijeđe li iPhone osnovnom cijenom iznad magične granice za očekivati je da će se mnogi odlučiti za jeftinije verzije Appleovih telefona. Uostalom, i njihov najveći takmac Samsung je toga svjestan pa nudi velik broj modela u raznim cjenovnim kategorijama. Svakako ne treba zanemariti niti kineske proizvođače koji, doduše, svi rade na Androidu, ali u zadnje vrijeme nude doista puno toga u cijeni od 200 do 400 dolara. Činjenica je da se mnogi korisnici neće tako lako odreći iOS-a, ali postanu li iPhonei (pre)skupi dio njih mogao bi se odlučiti na prijelaz jeftinijim proizvođačima.