Vipnet ostvario 190,2 milijuna eura prihoda, dobit stabilna na 60,8 milijuna eura

Vipnet ostvario 190,2 milijuna eura prihoda, dobit stabilna na 60,8 milijuna eura
Dražen Tomić

Drugi po veličini domaći telekomunikacijski operater Vipnet u prvom polugodištu ove godine ostvario je 190,2 milijuna eura prihoda uz pad od 2,1 posto, objavljeno je u sklopu financijskih rezultata Telekom Austria vlasnika Vipneta koji su na njihovom webu objavili s neobjašnjivih gotovo sat vremena odmaka od prvotno najavljenog vremena objave zbog problema sa sustavom za objavljivanje sadržaja.

Pritom je dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) ostala stabilna na 60,8 milijuna eura što bez promjene u odnosu na prethodno razdoblje. Vipnet zadržao i dobru EBITDA maržu od 32 posto uz rast od 0,7 postonih poena u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Operativni prihod Vipneta (EBIT) u prvom polugodištu ove godine porastao je 2,9 posto u odnosu na prvih šest mjeseci 2012. godine.

Na prihode je utjecao i rast od 11 posto u fiksnom segmentu što je u ukupnim prihodima pridonijelo s 23,6 milijuna eura. Pad prihoda u 2013. godini objašnjava se snižavanjem cijena interkonekcije, kao i padom prihoda od roaminga. Podsjetimo da će na rezultate u trećem kvartalu i do kraja godine na prihode imati značajan utjecaj ulazak Hrvatske u EU i snažan pad cijena roaminga kako u glasovnom i SMS, tako i u podatkovnom segmentu.

Vipnet je pritom u prvom polugodištu ove godine smanjio svoja kapitalna ulaganja 3,6 posto na 29,1 milijun eura, a udjel na tržištu pao je 0,9 postotnih poena sa 38,6 posto u prvom polugodištu 2012. godine na 37,7 posto na kraju lipnja ove godine. Pritom treba naglasiti da je penetracija mobilne telefonije prema podacima Vipneta na kraju lipnja iznosila 117,5 posto uz smanjenje od 1,8 postotnih poena u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Prema broju korisnika Vipnet je zabilježio pad od 3,8 posto na 1,9 milijuna korisnika, no pritom je porastao broj korisnika na ugovor za 4,3 posto na 822,9 tisuća. Istovremeno, broj prepaid korisnika smanjen 9,2 posto na 1,088 milijuna korisnika. U ukupnom broju korisnika oni na ugovor sada čine 43,3 posto što u Vipnetu ističu kao vrlo pozitivan pokazatelj.

Gledajući prosječnu mjesečnu potrošnju Vipnet ukupno bilježi pad od 4,4 posto na 12 eura mjesečno, dok je veći pad od 9,2 posto zabilježen u segmentu prepaid korisnika koji sada prosječno mjesečno troše 6,2 eura. Korisnici na ugovor troše, prema objavljenim rezultatima, 8,4 posto manje ali i dalje je njihova potrošnja razmjerno velika i iznosi 19,6 eura mjesečno.

Mjesečna potrošnja minuta značajno je povećana u prvom ovogodišnjem polugodištu za čak 25,2 posto na 130,6 minuta po korisniku. Vipnet bilježi i rast broja korisnika širokopojasnog pristupa Internetu za 6,8 posto čime je na kraju lipnja ove godine dosegao 178,24 tisuće korisnika. Pritom se u poslovnim rezultatima naglašava kako je od prvog kvartala ove godine iz broja širokopojasnih korisnika izuzet M2M (odnosno machine to machine komunikacija), što isključuje senzore, pametna brojila i slične automatizirane sustave koji koriste internetsku komunikaciju za slanje rezultata određenih mjerenja i informacija.

U segmentu fiksne telefonije, što uključuje i B.Net, Vipnet bilježi ukupni rast broja korisnika 15,9 posto na 179,3 tisuće. U segmentu fiksne telefonije, bez korisnika sa širokopojasnim pristupom internetu, ukupno je 80,3 tisuće korisnika što uključuje i Homebox korisnike. U ovome segmentu rast je 5,8 posto. Kada je pak riječ o širokopojasnim priključcima Vipnet bilježi još veći rast od 25,6 posto na 99 tisuća korisnika.

Prosječna mjesečna potrošnja po korisničkoj liniji u fiksnom segmentu pala je na 22,7 eura mjesečno, što u konačnici predstavlja pad na godišnjoj razini ako se uspoređuju prvo polugodište ove i prethodne godine od 4,3 posto.