https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / vodafone-i-infobip-predstavili-rcs-pilot-projekt

Vodafone i Infobip predstavili RCS pilot-projekt

Infobip je na Mobile World Congressu u Barceloni predstavio A2P RCS pilot-projekt s kompanijom Vodafone, koji navješćuje moguće nove smjerove komercijalizacije telekomunikacijskih usluga u cloudu, kažu u Infobipu nakon povratka s najvećeg svjetskog kongresa mobilne industrije, održanog od 26. veljače do 1. ožujka.

RCS (Rich Communications Services) je komunikacijski protokol koji opisuju kao SMS 2.0, odnosno SMS iduće generacije. Definiran na razini GSMA, krovne udruge mobilnih operatera, RCS će omogućiti da se kroz SMS aplikaciju na smartfonima izmjenjuju i slike, video-sadržaji i zvukovi, da se poruke izmjenjuju između više sudionika i slično. Drugim riječima, SMS će u svojoj poboljšanoj, RCS varijanti imati sve značajke popularnih chat aplikacija.

RCS je za sada dostupan na oko 160 milijuna mobitela, i nešto više od 50 mobilnih mreža. Iako je u industriji poznat još od 2007., do kraja 2016. nije bio šire prihvaćen. To se u posljednjih godinu dana mijenja, te se očekuje da će u narednim godinama RCS postati široko rasprostranjen, odnosno dostupan na značajnom broju mobilnih mreža i telefona.

Po predviđanjima GSMA, RCS bi do 2021. za mobilne operatere i s njima povezane tvrtke širom svijeta mogao otvoriti novo tržište vrijedno više od 70 milijardi dolara. Međutim, preduvjet za to je da bude univerzalno prihvaćen, odnosno dostupan na velikom broju mobilnih uređaja, telekom mreža i operativnih sustava.

"Infobip je kroz RCS partnerstvo s Vodafonom proširio svoj portfelj, odnosno tehnički dogradio svoju komunikacijsku platform pa se putem nje sada mogu dostavljati i RCS poruke, i to prema svim Vodafone korisnicima koji na svojim mobitelima imaju aktiviran RCS univerzalni profil", objasnio je voditelj projekta Krešo Žmak.

Pilot-projekt je na svom štandu na MWC-u predstavljala i Vodafone grupa. Za RCS su zainteresirani i mnogi brendovi koji sa svojim krajnjim korisnicima žele graditi kvalitetne i relevantne komunikacije.

"Uber je zainteresiran kroz ovaj pilot-projekt istražiti mogućnosti koje RCS pruža za oblikovanje naprednih komunikacija i poslovnih scenarija između njihove platforme te Uberovih vozača i putnika koji naručuju prijevoz, ali i vezano uz njihovu uslugu Uber Eats", pojašnjava Žmak.

I drugi brendovi, ali i telekomi te specijalisti u području dostave A2P poruka (poruka koje nastaju u poslovnim aplikacijama) vide brojne prilike za primjenu RCS-a. Infobip odranije sudjeluje na nekoliko eksperimentalnih RCS projekata s mobilnim operaterima u više regija, i u RCS-u vidi velike mogućnosti za daljnji razvoj cloud komunikacija.

Londonska analitička kuća Mobilesquared predviđa da će se prve komercijalne implementacije RCS-a naći na tržištu krajem 2018., i da će eksperimentalna faza potrajati još neko vrijeme nakon toga. Mogući modeli naplate RCS-a se još uvijek razrađuju. Očekuje se da će do kraja ove godine RCS implementirati još 40-ak telekoma, od njih ukupno 800-tinjak koliko ih trenutno posluje širom svijeta. Po ranijim predviđanjima britanskog Juniper Researcha, do kraja 2021. bi RCS mogao biti dostupan na oko milijardu mobilnih telefona.