https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / gadgeti / ubuntu-linux-proradio-na-m1-macovima

Ubuntu Linux proradio na M1 Macovima

Korisnici Appleovih M1 Mac modela po prvi put dobivaju mogućnost koristiti Linux operativni sustav kao nativni. Konkretnije, riječ je o modelima kao 13-inčni MacBook Pro, Mac Mini i MacBook Air.

Nadalje, radi se o Ubuntu, a port je razvijen od strane Corelliuma, koji se otprije specijalizirao za virtualizaciju iOS i drugih ARM baziranih operativnih sustava, sve s ciljem lakšeg testiranja razine sigurnosti. Zanimljivost je to što se Apple u prošlosti odlučio podići tužbu protiv ove kompanije zbog narušavanja intelektualnog vlasništva, ali nije prošla.

Da se ovako nešto izvelo, objavio je CTO (Chief Technology Office) u Corelliumu, Chris Wade. Usput je spomenuo i sve poteškoće s kojim se njegov tim susreo, a detaljno su objašnjene u blog postu. Glavni razlozi za cijeli posao jesu sigurnosne naravi i bilo je podosta izazovno po prvi put postaviti sve skupa na posebna računala.

Jer, sve do konca prošle godine, Apple je ovisio o Intelu, da bi potom napravio potpuni zaokret i odlučio se na ARM arhitekturu, koju vidi kao budućnost. Načinjena je isključivo za novi MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini, a trebala bi donijeti monumentalne promjene na računalnoj sceni, a vjerojatno i šire u tehnološkom smislu.

Naime, procesori M1 bazirani su na 5nm tehnologiji, sastoje se od osam jezgri i grafičkog koprocesora. A da bi funkcionirao još impozantnije, brine se Neural Engine strojno učenje - koje ujedno donosi i 15 puta veće brzine na tom polju - integrirani Image Signal Processor (ISP) i Secure Enclave koprocesor za sigurnosne ključeve. Ali i Mac OS Big Sur, koji donosi podršku za novi čipset te sami rad s aplikacijama.

Dakle, one koje su razvijene u prošlosti, vezale su se za x86 arhitekturu, odnosno, uz Intelove procesore. Stoga, da bi stariji modeli normalno radili i nakon ovih novosti, u Appleovoj "radionici" kreirane se u "Universal Apps" ili univerzalne aplikacije. Uz njih će svaka aplikacija bezbrižno raditi na x86 i ARM arhitekturi. Za te detalje u Appleu su se pobrinuli kroz Rosetta 2 projekt. Samim time, osigurana je potpuna kompatibilnost.

Zbog svih tih noviteta, u Corelliumu su također morali napraviti zaokret pa iz temelja stvoriti nešto novo. Ali, sad bi trebalo biti lakše.