https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / internet / tenodi-slusatelji-nas-slusaju-zbog-ucenja-ali-i-zabave

Tenodi: Slušatelji nas slušaju zbog učenja ali i zabave

Iako bi neki možda pomislili kako se na domaćem internetskom nebu prate samo sadržaju bez nekih većih kvalitetnih komponenti, možda je podcast Surove strasti samo još jedan u nizu dokaza da i nije baš tako. O tome smo razgovarali s jednim od osnivača podcasta Surove strasti Sašom Tenodijem koji za ICTbusiness govori kako se slušateljstvo stalno širi, kako raste broj preslušanih epizoda i trajanje slušanja.

Što je ideja iza Surovih Strasti?

Naš tagline je "Podcast za ljude koji imaju strast za životom," a krenuli smo tako što smo mi slušali strane podcaste (Joe Rogan, Tim Ferris, Art of Charm...) koji su ugošćavali ljude koji su nešto postigli, koji su bili entuzijastični, uspješni, motivirani - jednom riječju strastveni, i taj način razmišljanja se prenio i na nas. U Hrvatskoj također imamo takve ljude, i želimo ih upoznati i razgovarati s njima, a da taj razgovor prezentiramo široj publici koja zajedno s nama može učiti i napredovati. Tako želimo podići kvalitetu poslovanja, ideja i života u domaćem okruženju.

Tko su vam idealni slušatelji i zašto vas slušaju?

Idealni slušatelji su profesionalci koji putuju 30 ili više minuta u jednom smjeru dnevno, ili recimo slično vrijeme provode u teretani ili šetnji. Imamo feedback slušatelja koji provode i više vremena dnevno u osobnom vozilu koji uspiju preslušati cijeli sadržaj Surovih Strasti unutar dva (2) mjeseca - što je i nama iznenađujuće zato što trenutno imamo 180+ sati snimljenog sadržaja.

Slušatelji govore da nas slušaju iz 2 razloga  i to edukacijski benefit - učenje mindseta i poslovnih strategija naših gostiju te zbog zabave, odnosno dobre energije razgovora.

Podcasti u Hrvatskoj i nisu previše popularni.  Miješaju se audio i video. Zašto je tome tako?

Izvorno, video podcasti nazivaju se vodcasts ili vlog, dok je podcast dominantno auditivan sadržaj. Podcast je trenutno sve popularniji pojam u Hrvatskoj prema Google Trends unazad 12 mjeseci, dok je rast prometa odnosno slušanja Surovih Strasti iz mjeseca u mjesec za 20% veći.

Kako ide danas vašem podcastu Surove strasti? Brojke, brojke, brojke...

Krenuli smo skromno s 12 objavljenih epizoda u ožujku 2018. Bilo nam je potrebno 9 mjeseci rada da ostvarimo 10 000 (deset tisuća) sati slušanja mjesečno. U travnju 2019. ostvarili smo preko 20 000 sati slušanja. Prosječna slušanost u travnju iznosila je 726 sati slušanja dnevno (ekvivalent 500+ epizoda dnevno).

Odabrati prave sugovornike nije lako - kako ih birate, koji su uvjeti da bi se postalo "vašim" sugovornikom?

Goste biramo na temelju 2 kriterija:

Tko nas osobno interesira

Preporuka slušatelja ili gosta Surovih Strasti kada nam prezentiraju osobe za koje mi prethodno nismo čuli, a zadovoljavaju kriterij 1

Ne bojite se da će vam "ponestati" sugovornika - pogotovo ako svi pobjegnu van?

Ako baš svi “pobjegnu van“ sugovornike ćemo tražiti izvan granica Hrvatske.  Već sada nam je u planu snimiti podcast intervjue sa zanimljivim i utjecajnim osobama izvan granica RH i tako širiti sadržaj i utjecaj Surovih Strasti. Kad smo tek počinjali smo mislili da ćemo brzo "ispucati" goste za koje smo znali i koje smo planirali intervjuirati, no jako brzo se to pokazalo smiješno netočnim - potencijalnih gostiju je sve više.

Koliko je potrebno da nastane jedan podcast - dogovor sa sugovornikom, snimanje, produkcija i post produkcija i objava na internetu?

Dogovori sa sugovornicima odnosno gostima idu vrlo dobro i brzo, bilo da ih kontaktiramo direktno ili preko preporuke, rijetko na ovu fazu ide više od sat-dva. Samo snimanje, zajedno s pripremama, obično traje minimalno dva sata, a onda obrada sadržaja još minimalno duplo vremena trajanja epizode, recimo da je to tri sata. S pisanjem blog posta i objavom, za jednu epizodu uložimo otprilike osam sati.