https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / poslovanje / tehnoloske-tvrtke-trose-sve-vise-na-podatkovne-centre

Tehnološke tvrtke troše sve više na podatkovne centre

Google je u posljednjem izvješću o rezultatima otkrio da je u samo tri mjeseca od travnja do lipnja uložio 1,6 milijardi dolara u izgradnju podatkovnih centara. Kada je Google popunio S-1 obrazac u travnju 2004. godine prije pojave na tržištu dionica, već se tada pokazalo da su vrlo isplativi, i da su već uložili na stotine milijuna dolara u izgradnju mreže servera diljem svijeta.

Promatrači su vrlo brzo shvatili da se radi o stotinama tisuća servera, koje je Google sam izradio od rezervnih dijelova. U to vrijeme bilu su treći najveći proizvođač servera u SAD-u, a nisu prodali niti jedan poslužitelj.

Troškovi izgradnje „cloud usluge“ kao što je Googleova samo su rasli. U svojim najnovijim rezultatima su otkrili da su izdvojili 1,6 milijardi dolara u izgradnje podatkovnih centara u posljednja tri mjeseca. To je sada postala tipična potrošnja Googlea od 4 milijarde dolara u godini na sustave koji se koriste za indeksiranje weba, pretrage, oglašavanje, upravljanje e-mail uslugom, pohranu fotografija, te za karte i Street View uslugu.

No, Google nije jedini koji ulaže u ovaj segment. Globalno gledano troškovi na podatkovne centre dostići će brojku od 143 milijarde dolara u ovoj godini, a prema istraživanju grupe Gartner, iduće će godine narasti na 149 milijardi dolara, te će nastaviti spor ali stalan rast. Uzrok tome je „Big Data“, novost koja je zahvatila mnoge tvrtke, a riječ je o poplavi informacija o poslovanju tvrtki i želja za što skorijom realizacijom cloud computinga kako bi se podacima moglo pristupiti s bilo kojeg mjesta ako se ima pristup internetu.

Rukovanje Big Data podacima od milijuna korisnika zahtjeva i milijarde ulaganja. Tako je Apple investirao milijardu dolara u izgradnju njihovog trećeg podatkovnog centra u gradu Malden koji je smješten u saveznoj državi North Carolina. Centar se prostire na 4,65 hektara i hlađen je vodom iz obližnjih rijeka. U istom gradu svoje podatkovne centre su izgradile tvrtke Google, Facebook, AT&T i Wipro, koje je privukla niska cijena struje i velik dostupan prostor u ruralnom dijelu savezne države.

Ono što je možda manje poznato jest činjenica da jedan centar može zauzeti prostora i potrošiti električne energije kao jedan manji grad. Poslužitelji koji su potrebni za obradu podataka su smješteni u ormarima iznad koji se nalaze rashladne jedinice klima uređaja koji zrakom hlade poslužitelje. Storage se sastoji od diskova posloženih na police kako bi se što lakše mogli zamijeniti diskovi koji zakažu, a podaci koji se na njih pohranjuju dolaze putem debelih svjetlovodnih kablova.

Ipak, dvije stvari koje će se rijetko naći u podatkovnim centrima su ljudi i svjetlo. Mnogi centri rade kao „lights-out“ sustavi, jer strojeve ne treba gledati i mogu se daljinski nadzirati.