https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / poslovanje / poremecaji-koji-ce-oblikovati-buducnost-poslovnih-sustava

Poremećaji koji će oblikovati budućnost poslovnih sustava

Gartner je identificirao 12 nadolazećih tehnoloških poremećaja koji će definirati budućnost poslovnih sustava. Analitičari za podatkovne analize sugeriraju da tehnološki lideri moraju dati prioritet tim tehnologijama tijekom sljedećih pet godina jer one predstavljaju konkurentske prilike u kratkom roku i s vremenom će postati standardne u poslovnim okruženjima.

„Tehnološki lideri moraju djelovati odmah kako bi stekli prednost prvog pokretača s ovim tehnologijama,” izjavio je Bill Ray, ugledni potpredsjednik i analitičar u Gartneru. „Inovativni napreci poput arhitekture koda potpomognute generativnom umjetnom inteligencijom (GenAI), sigurnosti protiv dezinformacija i zemaljske inteligencije omogućit će diferencijaciju potrebnu za isticanje poduzeća u pogledu podataka i ponude proizvoda.”

Svaki od ovih poremećaja značajan je sam za sebe, no zajedno počinju oblikovati šire nove poslovne prakse i rješenja. Primjerice, napredak GenAI tehnologija potaknut će razvoj novih rješenja u području zemaljske inteligencije i poslovne simulacije, dovesti do naglog širenja jezičnih modela specifičnih za domene te omogućiti sofisticiranije alate.

Gartnerove analize ukazuju na to da disruptivne tehnologije više nisu ograničene na futurističke koncepte već imaju konkretne i mjerljive učinke već danas. Kombinacija GenAI-ja i domenskih modela omogućuje bržu personalizaciju korisničkih iskustava i automatizaciju poslovanja, dok zemaljska inteligencija ulazi u područja planiranja resursa, održivosti i prediktivne analitike. Osim toga, sigurnost protiv dezinformacija postaje neizostavna komponenta kibernetičke zaštite u doba sveprisutne manipulacije informacijama. Gartner ističe važnost pravovremenog uključivanja u ove trendove, jer će organizacije koje prve razviju interne strategije i naprave eksperimentalne prototipe imati dugoročnu prednost na tržištu. U narednim godinama očekuje se i razvoj specijaliziranih industrijskih rješenja koja će kombinirati više disruptora, primjerice upotrebu zemaljske inteligencije za predviđanje opskrbnih lanaca potpomognutu GenAI modelima i verificiranu sigurnosnim protokolima za detekciju manipulacije podacima. Za uspjeh u ovom novom okruženju, poduzeća će morati spojiti domensko znanje, napredne podatkovne kompetencije i sposobnost brzog eksperimentiranja u tehnološkim inicijativama.

Arhitektura koda potpomognuta GenAI-jem omogućit će dinamičke i sastavljive aplikacije:

GenAI sustavi koji koriste slobodni tekst i multimedijske ulazno-izlazne podatke zamijenit će tradicionalna korisnička sučelja utemeljena na obrascima i slijedu u etabliranim poslovnim aplikacijama te omogućiti nove korisničke scenarije.

„Kako bi ostali konkurentni, tradicionalni dobavljači poslovnog softvera morat će refaktorirati aplikacije tako da podrže sastavljiva GenAI rješenja koja se aktiviraju na zahtjev putem tekstualnih i multimodalnih upita,” izjavio je Ray Valdes, potpredsjednik i analitičar u Gartneru.

Zbog toga Gartner predviđa da će do 2029. više od 50posto korisničkih interakcija povezanih s poslovnim procesima koristiti velike jezične modele za zaobilaženje korisničkog sučelja u tradicionalnim aplikacijama, što je značajan skok u odnosu na manje od 5posto danas.

Proizvodi i usluge za borbu protiv dezinformacija:

Sigurnost od dezinformacija novo je područje usmjereno na prijetnje izvan mreža koje kontroliraju poduzeća. Obuhvaća niz tehnologija kao što su detekcija deepfake sadržaja, prevencija lažnog predstavljanja i zaštita reputacije, koje pomažu organizacijama da prepoznaju kome vjerovati, zaštite svoj brend i osiguraju digitalnu prisutnost.

Gartner predviđa da će do 2030. najmanje polovica poduzeća usvojiti proizvode ili usluge za upravljanje sigurnošću od dezinformacija, što je velik porast u odnosu na manje od 5posto u 2024.

„Napadi dezinformacijama koriste vanjsku infrastrukturu poput društvenih mreža i dolaze iz područja sa slabom zakonskom regulacijom,” izjavio je Alfredo Ramirez IV, stariji direktor analitičar u Gartneru. „Tehnički lideri moraju ugraditi otpornost na dezinformacije u proizvode koristeći AI i strojno učenje za provjeru sadržaja i praćenje podrijetla podataka kako bi se korisnicima pomoglo u razlučivanju istine.”

Zemaljska inteligencija:

Gartner predviđa da će do 2028. godine 80posto ključnih površinskih objekata na Zemlji biti nadzirano aktivnim satelitima. Zemaljska inteligencija koristi umjetnu inteligenciju za analizu podataka sa satelita, iz zraka i s tla kako bi se pratili resursi i aktivnosti na Zemlji te donosile informirane odluke.

„To nisu karte i dijagrami. Zemaljska inteligencija pruža konkretne brojke, primjerice o svjetskoj proizvodnji nikla, prihodima zabavnih parkova ili stanju usjeva pšenice,” kaže Ray.

Zbog široke primjene, zemaljska inteligencija relevantna je za sve sektore i organizacije. Obrana je bila prvi korisnik, no kvaliteta podataka i analitičkih metoda brzo je proširila primjenu na druga područja. Danas se tržište dijeli između onih koji prikupljaju podatke, onih koji ih analiziraju i onih koji generiraju uvide specifične za industrije.

„Zemaljska inteligencija može koristiti svakom poslovanju,” tvrdi Ray. „Poduzeća mogu steći ranu prednost kreativnim i strateškim korištenjem zemaljske inteligencije kako bi poboljšala postojeće sustave ili stvorila potpuno nove sposobnosti.”