
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / platforme-ce-izdati-16-milijardi-platnih-kartica-do-2030
Platforme će izdati 1,6 milijardi platnih kartica do 2030.
Novo istraživanje tvrtke Juniper Research otkriva da će se broj kartica izdanih putem modernih platformi za izdavanje kartica povećati s 756 milijuna u 2025. godini na gotovo 1,6 milijardi u 2030. godini na globalnoj razini. To predstavlja rast od 108 posto.
Istraživanje je pokazalo da je smanjenje operativnih troškova glavni pokretač za banke pri uvođenju modernih platformi za izdavanje kartica, što označava pomak u odnosu na dosadašnji fokus na korisničko iskustvo. Prelaskom s kompleksne, u velikoj mjeri ručne obrade u serijama na potpuno API-u usmjeren pristup, banke mogu znatno smanjiti operativne troškove i povećati marže u okruženju snažnog troškovnog pritiska.
„Moderne platforme za izdavanje kartica privlačne su svim vrstama izdavatelja, a ne samo digitalnim izazivačima. Iako je konkurencija u korisničkom iskustvu važna, trošak je postao pravo bojno polje, pri čemu izdavatelji daju prednost platformama koje donose mjerljive izravne i neizravne uštede“, izjavio je Jawad Jahan, analitičar u Juniper Research.
Istraživanje je pokazalo da će do 2030. godine gotovo 45 posto svih kreditnih kartica biti izdano putem modernih platformi za izdavanje kartica, što je najveći udio među pojedinim vrstama kartica. Izdavanje debitnih kartica znatno će zaostajati, s tek 32 posto svih kartica koje će 2030. biti izdane putem moderne platforme, što stvara značajan jaz u iskustvu.
„Izdavatelji kreditnih kartica daleko su raznolikija skupina od izdavatelja debitnih kartica, ali ih je često jednostavnije modernizirati. Pravi izazov leži kod složenih izdavatelja, gdje se moderne platforme za izdavanje kartica moraju besprijekorno integrirati u postojeće tehnološke sustave, smanjujući trošak i složenost, a ne povećavajući ih“, pojasnio je Jahan.
Globalno tržište platnih kartica i dalje bilježi snažan rast, pri čemu podaci Banke za međunarodna poravnanja i vodećih kartičnih shema potvrđuju kontinuirano povećanje volumena bezgotovinskih transakcija, osobito u segmentu e-trgovine i mobilnih plaćanja. Digitalizacija bankarskih sustava, razvoj otvorenog bankarstva i regulatorni okviri poput PSD2 u Europskoj uniji dodatno potiču modernizaciju infrastrukture za izdavanje kartica i veću interoperabilnost sustava. Paralelno s tim, rast fintech ekosustava i modela bankarstva kao usluge ubrzava potrebu za skalabilnim, cloud-nativnim platformama koje omogućuju brzu konfiguraciju proizvoda i personalizaciju kartičnih programa. Prema podacima velikih kartičnih organizacija, beskontaktna plaćanja i tokenizacija postaju standard, čime se povećavaju zahtjevi za sigurnosnim funkcionalnostima i naprednom analitikom u realnom vremenu.
U takvom okruženju API arhitektura omogućuje bržu integraciju s digitalnim novčanicima i sustavima za upravljanje prijevarama. Istodobno, banke su pod pritiskom smanjenja troškova uslijed regulatornih zahtjeva i rastućih ulaganja u kibernetičku sigurnost. Modernizacija core sustava i prelazak na modularne platforme stoga postaju strateški prioritet. Očekuje se da će daljnji razvoj umjetne inteligencije u segmentu procjene rizika i personalizacije ponuda dodatno promijeniti način upravljanja kartičnim portfeljima. Sve to potvrđuje da je izdavanje kartica postalo tehnološki i operativno kompleksno područje koje zahtijeva visoku razinu automatizacije i integracije. U idućim godinama konkurentnost izdavatelja ovisit će o sposobnosti optimizacije troškova, ubrzanja lansiranja novih proizvoda i osiguravanja sigurnog te pouzdanog korisničkog iskustva.
